برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1353 100 1

آخماقیه

آخماقیه در دانشنامه ویکی پدیا

آخماقیه
آخمقیه یا آخماقیه یکی از محله های قدیمی شهر تبریز است که در منطقهٔ ۷ شهرداری این شهر و در ۳ کیلومتری جنوب غرب میدان راه آهن و در کنار اتوبان تبریز به خسروشهر در همسایگی رواسان واقع شده است. این محله در گذشته از روستاهای پیرامون شهر تبریز بوده و پس از گسترش این شهر به عنوان یکی از محله های تبریز شناخته شده است. آخماقایا هم اکنون در جنوب غرب شهر و در ورودی آن قرار گرفته است.
کوچه مسجد جامع
کوچه خرمن لر
کوچهٔ ۱۶.
کوچه تعاون.
کوچهٔ جبار.
کوچهٔ سیدلر.
کوچهٔ مسجد امام زمان.
کوچهٔ فیروزفر.
کوچهٔ شهریار.
محلهٔ باسکول. (قوم باغی)
کوچه نیلوفر
امروزه منطقهٔ آخماقیه یکی از محلات تبریز و مرکز شهرداری منطقهٔ ۷ تبریز به نام شهرک شهید چمران است که در اراضی غربی و شرقی آن چندین واحد شهرک با بلوک های متعدد ساختمانی چون اندیشه و پونک و آپارتمان های جالبی که تضاد کامل با حاشیه نشینان این محله دارد احداث شده اند.
قایا یا قیه در زبان ترکی به معنی صخره و سنگ است و در لهجه استانبولی کایا (Kaya) تلفظ می شود. آخما به معنی ریزش کرده و روان شده است. آخار صفت چشمه و رود است به معنی جاری است.
آخماقیه یعنی «ای صخره پایین نیا» (آخما + قیه) که گویا در منطقه رانش زمین بوده است و ما کلمهٔ لغت قیه به معنای صخره در زبان ترکی آذری خود در همه جای آذربایجان داریم چون موساقیه، جداقیه، قره قیه، ساری قیه، گوموش قیه." در کتاب ها نام آخماقیه «امین قالا» یا قلعه امین نوشته شده که در اسناد دوره قاجاریه به همین نام نوشته شده است ولی در تمام گفته های مردم آنچه تا حال شنیده شده فقط نام آخماقیه مطرح بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آخماقیه

آخماقیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آخماقیه   • مفهوم آخماقیه   • تعریف آخماقیه   • معرفی آخماقیه   • آخماقیه چیست   • آخماقیه یعنی چی   • آخماقیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آخماقیه
کلمه : آخماقیه
اشتباه تایپی : Holhrdi
عکس آخماقیه : در گوگل

آیا معنی آخماقیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )