برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1576 100 1
شبکه مترجمین ایران

آجر

/'Ajor/

برابر پارسی: آگور، آژیانه

معنی آجر در لغت نامه دهخدا

آجر.[ ج ُ ] (معرب ، اِ) معرب آگور، از فارسی یا بگفته ٔ منتهی الارب یونانی. خشت پخته. آجور. آگور :
خم رها کن ، که بود چاهی ژرف
سر به آجر برآوریده شگرف.
نظامی.
- آجر بزرگ ؛ به فارسی تاوه گویند که معرب آن طابق است و نیز بتازی آن را اِردِبه خوانند.
- آجر تراش ؛ آجری است که برونسوی اوساییده و هموار شده باشد زینت را و قسمی از آن را امروز قزاقی گویند.
- آجر جوش ؛ آجر بسیار پخته و از صورت و رنگ بگشته که در بنیاد ابنیه و پیرامن تپه های گلکاری بکار برند.
- آجر ختایی ؛ نوعی از آجر، بزرگتر از آجر عادی و کوچک تر از آجر نظامی.
- امثال :
نان کسی را آجر کردن ؛ امید نفع و نعمت او را بدل بنومیدی کردن.

آجر. [ ج ُ ] (از فرانسوی ، ص ، اِ) (از فرانسوی ِ آژور) مشبک. بسوراخ ، و آن را شبکه و سه پایه نیز گویند.
- آجر زدن ؛ سه پایه دوختن و شبکه زدن.

آجر. [ ج َ ] (اِخ ) صورتی از هاجر، نام مادر اسماعیل علیه السلام.

آجر. [ ج ُرر ] (اِخ ) قریه یا محله ای از بغداد که چند تن از مشاهیر بنسبت بدان آجری لقب یافته اند، و آن را درب الاَّجر هم می گفته اند.

معنی آجر به فارسی

آجر
( اسم ) خشتی که در کوره پخته باشند خشت پخته .
مشبک
فخاری که آجر سازد
آنکه آجر را سوده و املس و هموار کند
پیشه و عمل آجر تراش
نوعی از آجر
[biobrick] [مهندسی محیط زیست و انرژی] نوعی آجر حاوی مواد آلی که ازطریق خشکاندن لجن هضم شدۀ فاضلاب شهری تولید می شود
سطحی به آجر پوشیده
آجر فرش کردن
سطحی را با آجر پوشانیدن
قطعات شکسته آجر کوچکتر از چارکه
آجر نصفه .

معنی آجر در فرهنگ معین

آجر
(جُ) ( اِ.) معرب آگر یا آگور، خشتی که در کوره پخته شده باشد و یکی از مصالح قدیمی ساختمان سازی است و اندازة آن معمولاً از حدود ۲٠*۲٠ تا حدود ۲۵*۲۵ سانتی متر است و انواع مختلف دارد: نظامی ، ختایی ، فشاری ، قزاقی ، بهمنی ، سه سانتی و غیره .
( ~ ِ نَ) (اِمر.) نوعی از آجر که از اکسید منیزیوم و برخی از سیلیکات های دیرگداز ساخته می شود و در مقابل حرارت مقاومت دارند.

معنی آجر در فرهنگ فارسی عمید

آجر
خشتی که در کورۀ آجرپزی به صورت مکعب مستطیل پخته شده باشد، خشت پخته.
* آجر تراش: آجر تراشیده و ساییده که برای زینت در نمای ساختمان به کار می رود.
* آجر جوش: آجر بسیار پخته و ناصاف و تیره رنگ که از ته کوره به دست می آید و بیشتر در پی های ساختمان به کار می رود.
* آجر ختایی: [قدیمی] نوعی آجر به اندازۀ ۲۰×۲۰ سانتی متر که بزرگ تر از آجر معمولی و کوچک تر از آجر نظامی است.
* آجر نسوز: نوعی آجر که از اکسید منیزیم و برخی از سیلیکات های دیرگداز ساخته می شود و در مقابل حرارت شدید مقاومت دارد و در ساختمان کوره ها مخصوصاً کوره های ذوب فلز به کار می رود.
* آجر نظامی: نوعی آجر فرش به ابعاد ۴۰×۴۰ سانتی متر.

آجر در دانشنامه ویکی پدیا

آجر
آجُر به خشت هایی گفته می شود که احکام یا فرامین دولتی بر روی آن نوشته می شد (حک می گردید) و به وسیله پختن این خشت ها(آجر نوعی خشت به حساب می آید اما خشت با استفاده از گل و کاه ساخته شده است)، نوشته ها را بر روی آن پایدار می کردند. مشخص نیست که آجر برای اولین بار از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفته است؛ گمان می رود انسان های اولیه با مشاهده پخته شدن گل مجاور اجاق های خود و دیدن اینکه گل پخته شده سختتر از کلوخه های کنار خود می گردید پی به خواص و روش تهیه آجر برده باشند. آجر همچنین به عنوان یکی از مصالح ساختمانی از دیرباز مورد استفاده بوده است. مصرف آجر به عنوان مصالح ساختمانی در ایران سابقه باستانی دارد. از بناهای باستانی مشهوری که در ساخت آن از آجر استفاده شده می توان به طاق کسری اشاره کرد. مثال دیگر کف دالان مسجد جامع اصفهان است که به وسیله آجرهایی مفروش شده است که در زمان ساسانیان برای ساخت آتشکده بکار رفته بود. به طور کلی استفاده از آجر در طول تاریخ ایران بسیار گسترده بوده و بناهای بیشماری اعم از آتشکده، مسجد، ساختمان های مسکونی و… به وسیله آجر در ایران ساخته شده اند. در حال حاضر با توجه به بالا رفتن تراکم جمعیت و ساخت بناهای چندین طبقه استفاده از آجر در اسکلت این نوع ساختمان ها مقدور نیست و از اسکلت های فلزی یا بتنی استفاده می شود؛ ولی از آجر برای نماسازی استفاده می شود یا در قسمتی از سالن و سایر فضاها آجر را به طور نمایان بکار می برند.
معماری صخره ای
معماری معمولی
آجر در تمام دوران باستان و پس از آن به عنوان مواد ساختمانی پذیرفته شد. اصل بناهای مربوط به دورهٔ هخامنشی عمدتاً از سنگ تراشیده شده است اما در شیوه های ساختمانی آن آجر به کار رفته است. ایرانیان به خاطر پایداری بیشتر آجر از سنگ، ارزان بودن آن و سرعت آن جهت ساخت بنا از آجر استفاده می کردند. در عصر اسلام هم آجر هواخواهان بسیار داشت؛ گروه سازی، بافت های متضاد، طرح گود، زج چینی تماماً طرح هایی بود که توسط آجر زده می شد. در دورهٔ سلجوقی بود که استفاده از آجر هم از جهت زیبایی و هم از جهت ساختاری به حد اعلی رسید. آجر به غیر از آنکه برای تزیین اماکن مختلف به کار می رود، جهت نشان دادن فشارها هم استفاده می شود. مثلاً در طاق های قدیمی مسجد جامع اصفهان ساختار آ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آجر در دانشنامه آزاد پارسی

آجُر (brick)
از مصالح متداول ساختمانی . به شکل قطعه ای است که همۀ وجوه متقابل آن موازیند. آجر را از خاکِ رس قالب می زنند و در کوره می پزند. برای تهیۀ آجر، مخلوطی از خاکِ رس فشرده و مواد دیگر را ورز می دهند تا گِل سفتی به دست آید، سپس با ماشین خشت زنی این گِل را به صورت نوار درمی آورند. آجر با برشِ این نوارِ گِل، به صورت قطعات مجزا به دست می آید. آجر را در دمایی حدود ۱۰۰۰ درجۀ سانتی گراد می پزند. راه دیگر تولید آجر، شکل دادن گِل در قالب است. آجرهای نسوزرا، که برای پوشاندن جدار داخلی کوره ها به کار می روند، از مصالح مقاوم دربرابر گرما، مانند سیلیسو دولومیت، می سازند. این آجرها در دماهایی تا ۱۵۰۰ درجۀ سانتی گراد بیشتر دوام می آورند. آجرِ نمارا زیباتر از آجر معمولی طراحی می کنند. آجرهایی که در قالب هایی با شکل های خاص تولید می شوند از این جمله اند. خشت خامتقویت شده با کاه ، برای اولین بار در حدود ۸هزار سال قبل در بین النهرینبه کار رفت . هنوز در مکزیک و سایر اقلیم های گرم و خشک خشت های مشابهی را به کار می برند. در ۱۷۲۹، برای نخستین بار ابعاد استاندارد آجر در انگلستان تعیین شد.

آجر

معنی اصطلاحات عامیانه و امروزی -> آجر
سیب زمینی، ۱۰۰۰ کیلومتر آن طرف تر از بی احساسی

ارتباط محتوایی با آجر

آجر در جدول کلمات

آجر بزرگ
طاباق
آجر پز
فخار
آجر خام
خشت
آجر نصفه
نیمه
تنور آجر پزی
کوره
کوره آجر پزی
داش

معنی آجر به انگلیسی

award (اسم)
جایزه ، رای ، اجر ، مژدگانی ، انعام
reward (اسم)
جایزه ، اجر ، مژدگانی ، انعام ، عوض ، پاداش ، مزد ، سزا
wage (اسم)
اجر ، مزد ، دستمزد ، اجرت ، کارمزد ، دسترنج
remuneration (اسم)
اجر ، پرداخت ، پاداش ، سزا
defrayal (اسم)
اجر
punishment (اسم)
اجر ، تنبیه ، تادیب ، مجازات ، گوشمالی ، سزا

آجر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
واژه ی آجر در اصل به شکل آگر egar بوده به معنی دیوار آجری که لغت سومری است آگر egar از دو بخش تشکیل شده بخش اول آن e(ائ) می باشد که با واژه ی ترکی" ائو " به معنی خانه هم ریشه است . بخش دوم آن gar می باشد که معنای آن چیدن نهادن یا ملات زدن به آجر است که در کل خانه ی چیده شده از آجر معنی می دهد .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قیمت انواع آجر   • آجر چیست   • انواع آجر نما   • آجر نسوز   • آجر قزاقی   • آجر فشاری   • ابعاد آجر   • آجر بهمنی   • معنی آجر   • مفهوم آجر   • تعریف آجر   • معرفی آجر   • آجر یعنی چی   • آجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آجر

کلمه : آجر
اشتباه تایپی : H[v
آوا : 'Ajor
نقش : اسم
عکس آجر : در گوگل

آیا معنی آجر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )