برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1575 100 1
شبکه مترجمین ایران

آتشکده

/'AtaSkade/

مترادف آتشکده: آتشخانه، آتشگاه، آذرکده، آذرگاه، عبادتخانه، معبد

معنی آتشکده در لغت نامه دهخدا

آتشکده. [ ت َ ک َ دَ / دِ ] (اِ مرکب ) پرستشگاه مغان و جای آتش افروختن. بیت النار. بیت النیران. آتشگاه :
ای آنکه من از عشق تو اندر جگر خویش
آتشکده دارم سد و بر هر مژه ای ژی.
رودکی.
بگه رفتن کآن ترک من اندر زین شد
دل من زآن زین آتشکده ٔبرزین شد.
ابوشکور.
اندر خره [ بناحیت پارس ] یکی آتشکده است که آن را بزرگ دارند و زیارت کنند و بنیاداو را دارا نهاده است. (حدودالعالم ). و اندر کاریان بناحیت پارس آتشکده ای است که آن را بزرگ دارند. (حدودالعالم ). اندر بشاورد بناحیت پارس دو آتشکده است که آن را زیارت کنند. (حدودالعالم ). و اندر وی [ کازرون پارس ] دو آتشکده است که آن را بزرگ دارند. (حدودالعالم ).
بیامد خروشان به آتشکده
غمی شد از آن روزهای شده.
فردوسی.
چو شد ساخته کار آتشکده
همان جای نوروز و جشن سده.
فردوسی.
گویند پارسیان هفت آتشکده ٔ معتبر بعدد هفت کوکب سیار داشته اند و نامهای آنها بدین قرار بوده است : آذرمهر. آذرنوش. آذر بهرام. آذرآیین. آذرخرین. آذر برزین. آذر زردشت.
- مثل آتشکده ؛ پرخشم. غضبناک :
سر و مغز کاوس آتشکده ست
همان نامه و جنگ او بیهده ست.
فردوسی.

معنی آتشکده به فارسی

آتشکده
تذکره ایست مشتمل بر شرح حال ۸۴۲ تن از شعرا تالیف لطفعلی بیگ آذر وی آن را در سال چهلم زندگی خود یعنی در ۱۱۷۴ ه٠ ق ٠ تالیف کرده است ٠
( اسم ) جایی که زردشتیان آتش مقدس را در آن نگهداری کنند آذرکده آتشگاه.
بیت النار آتشگاه
[fire temple] [باستان شناسی] نوعی معبد در دین زرتشت برای نیایش و ستایش آتش مقدس
نام بنایی باستانی بهمدان
[ گویش مازنی ] /aateshadeye koosaan/ یکی از آتشکده های تاریخی مربوط به زمان ساسانیان که در کوسان بهشهر واقع بوده استباو سرسلسله ی باوندیان مازندرانی در این آتشکده معتکف شده بو
فرهنگ نویسان شماره آتشکده های ایران باستان را هفت دانسته و گفته اند که آنها را بشماره هفت سیاره ساخته بودند و در هر یک بخوری متناسب با آن سیاره میسوزانیدند و آن هفت از اینقرار است : ۱ - آذر مهر . ۲ - آذرنوش . ۳ - آذر بهرام ۴ - آذر آئین . ۵ - آذر خرداد . ۶ - آذر زردهشت

معنی آتشکده در فرهنگ معین

آتشکده
(تَ کَ دِ) (اِمر.) جایی که زردشتیان آتش مقدس را در آن نگه داری کنند، نیایشگاه زرتشتیان ، آذرکده ، آتشگاه .

معنی آتشکده در فرهنگ فارسی عمید

آتشکده
در آیین زردشتی، بنایی که آتش مقدس در آن نگه داری می شود و پرستشگاه زردشتیان است، آذرکده، آتشگاه، آتشخانه: جهان آفرین را ستایش گرفت / به آتشکدهَ نْدر، نیایش گرفت (فردوسی: ۳/۷).

آتشکده در دانشنامه اسلامی

آتشکده
به پرستشگاه زردشتیان که در آن، آتش در جای خاصّی از آن قرار دارد و مهم ترین آیینهای دینی آنان در آن جا و در برابر آتش انجام می گیرد، آتشکده گفته می شود.
آتَشْکَده، پرستشگاه زردشتیان که آتش در جایی خاص از آن قرار دارد و مهم ترین آیینهای دینی در آن و در برابر آتش انجام می گیرد.
تاریخچه
زمان آغاز برپاداشتن آتشکده معلوم نیست. ظاهراً زردشتیان از سده ۴ق م به بعد به تقلید از مردم بین النهرین به ساختن معبد پرداخته اند. پیش از آن مراسم دینی آنان در فضای آزاد و به ویژه بر بلندی ها انجام می گرفت.اطلاعات ما درباره آتشکده ها خصوصاً از دوره ساسانی و اسلامی است. آتشکده های آن دوران معمولاً بنای مکعب گنبدداری بوده که چهار طاق نامیده می شده است.
مقدس ترین قسمت
مقدس ترین قسمت هر آتشکده، جایی که آتش در آن نگاهداری می شود، اتاق کوچک مکعب یا مکعب مستطیل شکلی است به نام گنبد (در اصطلاح زردشتیان ایران )، یا آتشگاه (در اصطلاح زردشتیان هندوستان ). اصطلاح گنبد در این مورد در زبان پهلوی نیز رایج بوده است.
آتشکده های زردشتیان هند
...
آتَشکَدهٔ آذَرفَرَنبَغ یا آتَشگاهِ فَرَنبَغ آتشکده ای در منطقه فارس قدیم و استان فارس کنونی که طبق روایات اسلامی، شب میلاد پیامبر اسلام(ص) خاموش شد. خاموش شدن این آتشکده را از ارهاصات حضرت محمد(ص) می دانند. ارهاص به حوادث خارق العاده ای می گویند که پیش از بعثت پیامبران رخ می دهد.
آتشکده آذرفرنبغ در روستای کاریان قرار داشته و امروزه اثر چندانی از آن باقی نمانده است.
متکلمان مسلمان حوادث خارق العاده ای را که هم زمان با تولد پیامبران یا در کودکی و پیش از بعثت آنها رخ داده است، ارهاص می نامند. به گفته آنان، ارهاص به منظور آماده ساختن مردم برای پذیرش ادعای نبوت پیامبران اتفاق می افتد.آتشکده در دانشنامه ویکی پدیا

آتشکده
آتَشکَده به گونه ای از نیایشگاه های زرتشتیان گفته می شود که در آن آتش در جایگاه ویژه ای جای گرفته است و مهمترین نیایش های دینی در آن و در برابر آتش انجام می گیرد.
آتشکده آذرگشنسب (آذرگشسب یا آذرجشنس) واقع در شهرستان تکاب
آتشکده آذربرزین مهر در ریوند خراسان
آتشکده کاریان یا آتشکده آذرفرنبغ کاریان در روستای کاریان از توابع جویم لارستان
از جمله نیایش ها خواندن اوستا و گاتها است
بسیاری از بناهای چارتاقی در سطح کشور - به تصّور آتشکده - یا به طور کامل تخریب شده یا تغییر کاربری داده شده است؛ ولی تعدادی هم مانند چهار طاقی بازه هور ، چهارتاقی نیاسر و چارطاقی تفرش، سالم مانده اند. چارتاقی ها را آتشکده های دوره ساسانی می دانند.
بنا بر نظر احمد تفضلی اطلاعات ما دربارهٔ آتشکده ها عموماً از دوره ساسانی و اسلامی است. شکل و بنای آتشکده ها در همه جا یکسان بوده، معمولاً هر آتشکده هشت درگاه و چند اتاق هشت گوشه داشته و آتشدان در وسط بنا واقع بوده و پیوسته آتش مقدس در آن می سوخته است. اما با گذر زمان و به تدریج در دین زرتشت مقرر می شود که آفتاب بر آتش نتابد؛ بنابراین آتش را در فضای باز نگهداری نکرده و اتاقی در وسط بنا ساختند که آتشدان در آن جای داشت. شمار آتشکده ها بسیار بود و بنیاد آن ها به زمان پیش از زرتشت، یعنی زمان پیشدادیان (هوشنگ و جمشید) می رسید؛ ولی در دوره ساسانیان سه آتشکدهٔ مشهور بدین قرار بود:
عکس آتشکده
روستای آتشکده از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزآباد در ۹۵ کیلومتری شیراز واقع شده است. قلعه دختر، آتشکده ساسانی، نقش تاجگذاری و شهر گور از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می آید.
کتاب گذری بر شهرستانهای استان فارس
آتشکده آتشکوه یکی از مهم ترین آثار بجا مانده از دوران باستان در ایران است که در نزدیکی شهر نیم ور در استان مرکزی قرار دارد. مورخان ق ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آتشکده در دانشنامه آزاد پارسی

پرستشگاه زردشتیان، مرکب از کلمه آتش و کده به معنی جایگاه آتش، آن را آتشگاه هم می گویند و در متون قدیمی هردو اصطلاح آمده است. آتشکده بنایی است که در آن آتش می افروزند و مراسم و آیین های عبادی را در آن جا برگزار می کنند. زردشت تأسیس آتشکده و نگهبانی از آن را به پیروانش توصیه کرده بود. در آیین زردشتی، مانند مذهب کاتولیک و برخلاف اسلام، در اجرای مراسم عبادی آلات و ادوات فراوان و تشریفات مذهبی بسیار معمول است. آتشگاه را در محلی قرار می دهند که اطراف آن حتماً باز باشد، در هر آتشکده کانونی ویژه برای برافروختن آتش هست که جز آتشبان (آذربان = اتروان) کسی حق ورود به آن را ندارد. در سمت راست مقر آتش، اتاقی است وسیع و چهارگوش که به بخش های متعدد و مساوی تقسیم شده و هریک را برای کار معینی اختصاص داده اند، این اتاق را «یزشن گاه» یعنی محل انجام عبادت می نامند. هر آتشکده معمولاً هشت درگاه دارد. چون به تدریج در کیش زردشتاعتقاد بر آن یافتند که آفتاب نباید بر آتش بتابد، سبک جدیدی در ساختمان آتشکده ها معمول شد؛ اتاقی تاریک در وسط پرستشگاه یا معبد می سازند و آتشدان را در آن قرار می دهند. آتشکده معمولاً پر از بوی کندر و مواد معطر است. برای آن که نفس و بوی دهان آتش را نیالاید، عموماً دهان بند می بندند. در آتشکده ها، روحانیان دعاهای مقرر پنج گانۀ روز و دیگر اعمال مذهبی را به جا می آورند و در جشن ها، ازجمله در شش روز آخر سال، مراسم باشکوهی برپا می کنند. برخی از آلات و اسبابی که در آتشکده به کار می رود عبارت اند از: هاون و دستۀ هاون که به منزله ناقوس مسیحیان است؛ بَرْسَم که شاخه های تر چوب مقدس است؛ چند پیاله کوچک برای نوشابه مقدس هوم و سنگ بزرگی که این وسایل را روی آن می چینند. از شرایط ورود به آتشکده پوشیدن لباس سفید است.

آتشکده در جدول کلمات

آتشکده ای در اراک
برزو
نام آتشکده معروفی در بلخ قدیم
نوبهار
نام محوطه تاریخی بزرگی در نزدیکی تکاب که مهمترین آثار به جا مانده آن آتشکده وتالارهای دوره ساسانی است
نام یکی از هفت آتشکده معروف پارسیان
اذرانشاه
یکی از آتشکده های بزرگ پارسیان
آذر مهر
یکی از سه آتشکده بزرگ عهد ساسانیان
برزین
یکی از هفت آتشکده بزرگ پارسیان
آذرمهر

آتشکده را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی باقری
آتشکده:
دکتر کزازی در مورد واژه ی "آتشکده " می نویسد : (( اگر ریخت پهلوی آتشکده را باز سازیم ، آتخشکتگ ātaxškatag خواهد بود . این پرستشگاه در پهلوی آترگاس āturgās خوانده می شده است که ریخت پارسی آن " آذرگاه " است . ))
((خروشي برآمد ز آتشکده،
که:" بر تخت اگر شاه باشد دده،))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 318.)
آتر گاس āturgās از دو قسمت درست شده قسمت اول آن در زبان ترکی امروزه " اوت" به معنی آتش است .(نگارنده)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آتشکده تهران   • آتشکده در جدول   • معنی آتشکده   • معماری آتشکده ها   • آتشکده های فعال ایران   • آتشکده های تهران   • آتشکده چیست   • آتشکده یزد   • مفهوم آتشکده   • تعریف آتشکده   • معرفی آتشکده   • آتشکده یعنی چی   • آتشکده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آتشکده

کلمه : آتشکده
اشتباه تایپی : Hja;ni
آوا : 'AtaSkade
نقش : اسم
عکس آتشکده : در گوگل

آیا معنی آتشکده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )