برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1458 100 1

آب دریا

آب دریا در دانشنامه اسلامی

آب دریا
از آب دریاها در موارد متعدددی در قرآن بحث شده است.
دریا، منبع آب های گوارا، شیرین ، شور و تلخ است.و هو الذی مرج البحرین هذا عذب فرات و هذا ملح اجاج...اوست که دو دریا به هم بیامیخت: یکى شیرین و گوارا و دیگرى شور ابى سخت گزنده. و میان آن دو مانعى و سدى استوار قرار داد .
فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
 ۱. ↑ فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۶۹، برگرفته از مقاله «آب».    
...
در این مقاله آیات مرتبط با آب دریا معرفی می شوند.
دریا، منبع آب های گوارا، شیرین ، شور و تلخ:۱. «و هو الذی مرج البحرین هذا عذب فرات و هذا ملح اجاج...؛
فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
از شکافته شدن آب دریا در موارد متعددی در قرآن بحث شده است.
← قدرت خدا بر شکافته شدن
 ۱. ↑ فرقان/سوره۲۵، آیه۵۳.    
...
از شکافته شدن آب دریا در موارد متعددی در قرآن بحث شده است.
شکافته شدن آب دریا به قدرت خدا در سوره بقره بیان شده است.و اذ فرقنا بکم البحر...و آن هنگام را که دریا را برایتان شکافتیم و شما را رهانیدیم و فرعونیان را در برابر چشمانتان غرقه ساختیم. همچین شکافته شدن آب دریا و پدید آمدن راهی خشک، درون آن.و لقد اوحینا الی موسی ان اسر بعبادی فاضرب لهم طریقا فی البحر یبسا...به موسی وحی کردیم که بندگان ما را شب هنگام بیرون ببر و برایشان در دریا گذرگاهی خشک بجوی، و مترس که بر تو دست یابند و بیم به دل راه مده و در سوره شعراء شکافته شدن آب دریا با ضربه عصای موسی - علیه السلام- و همانندی قطعه های آن با کوهی بزرگ ذکر شده است.فاوحینا الی موسی ان اضرب بعصاک البحر فانفلق فکان کل فرق کالطود العظیم.پس به موسی وحی کردیم که: عصایت را بر دریا بزن. دریا بشکافت و هر پاره چون کوهی عظیم گشت.
...

آب دریا در دانشنامه ویکی پدیا

آب دریا
آب دریا به آب موجود در دریاها و اقیانوسها گفته می شود. به طور متوسط شوری آب اقیانوس ها در حدود ۳.۵٪ (۳۵ گرم در لیتر) است. این بدان معنی است که هر کیلوگرم (یک لیتر بر حسب حجم) از آب دریا دارای ۳۵ گرم از املاح محلول (عمدتاً سدیم و کلرید و یون) می باشد. چگالی متوسط آب اقیانوس ها ۱.۰۲۵ گرم در میلی لیتر است. آب دریا دارای چگالی بیشتری نسبت به آب شیرین و آب خالص است. دمای انجماد آب دریا به علت غلظت نمک محلول پایین تر است.
عکس آب دریا
گلخانه آب دریا گلخانه ای است که با استفاده از آب دریا و انرژی خورشیدی امکان رویش گیاهان را در زمین های غیرقابل کشت فراهم می کند. در این فناوری نخست آب دریا به زمین های غیرقابل کشت در جوار دریا به گلخانه تلمبه می شود و سپس از آب دریا در دو روند استفاده می شود. نخست از آب دریا برای افزایش رطوبت و پایین آوردن دمای هوا استفاده می شود. در روند دیگر آب دریا با استفاده از گرمایش خورشیدی بخار شده و پس از تعریق آب شیرین به دست می آید. در نهایت هوای مرطوب باقی مانده در سیستم بسته گلخانه برای بهبود وضعیت رشد گیاهان خارج از گلخانه به بیرون هدایت می شود. ساخت گلخانه آب دریا عکس العملی است به شدت گرفتن بحران آب در جهان.
ترسیب کربن
طرح جنگل صحرا
امنیت آب
گلخانه آب دریا، یک روش نسبتاً جدید و امیدوارکننده برای شیرین کردن و نمک زدایی از آب دریا و استفاده از آن برای شرب یا در کشاورزی است. این نوع گلخانه نخستین بار توسط مخترع انگلیسی چارلی پی تون (Charlie Paton) در اوایل دهه 90 میلادی ارائه شد. موفقیت گلخانه آب دریا بستگی زیادی به شرایط محیطی احاطه کننده گلخانه دارد. این نوع گلخانه بیشتر مناسب مناطق ساحلی گرم، آفتابی و خشک با وزش باد ثابت است. گلخانه آب دریا در تولید آب شیرین برای آبیاری محصولات کشت شده در داخل یا اطراف محیط گلخانه خودکفایی دارد، پس می تواند به عنوان یک روش مناسب برای کشاورزی در مناطق گرم و خشک با بارش کم به کار گرفته شود. هر واحد گلخانه آب دریا از دو سیستم پد (Pad) متخلخل مقوایی، ی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب دریا در دانشنامه آزاد پارسی

آبِ دریا (sea water)
آب دریاها و اقیانوس ها که حدود ۷۰ درصد سطح زمین را دربر می گیرد و نزدیک به ۹۷ درصد آب کرۀ زمین را تشکیل می دهد. فقط حدود سه درصد از آب کرۀ زمین شیرین و آشامیدنی است. آب دریا حاوی مقدار فراوانی مواد جامد محلول است که فراوان ترین آن ها کلرید_سدیم، تقریباً به میزان سه درصد جِرمی، است. سایر نمک های محلول در آب عبارت اند از کلرید، برومید، و یُدید پتاسیم، کلرید منیزیوم، و سولفات منیزیوم. آب دریا حاوی مقدار فراوانی دی اکسید کربن محلول هم هست و از این رو به مثابۀ چاهک یا حوضچۀکربن عمل می کند و به کاهش اثر گلخانه ای یاری می رساند.

ارتباط محتوایی با آب دریا

معنی آب دریا به انگلیسی

lough (اسم)
دریاچه ، استخر ، اب دریا
waterscape (اسم)
اب دریا ، منظره اب دریا

آب دریا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب دریا   • مفهوم آب دریا   • تعریف آب دریا   • معرفی آب دریا   • آب دریا چیست   • آب دریا یعنی چی   • آب دریا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب دریا
کلمه : آب دریا
اشتباه تایپی : Hf nvdh
عکس آب دریا : در گوگل

آیا معنی آب دریا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران