برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1690 100 1
شبکه مترجمین ایران

آب آوردن عباس بن علی

آب آوردن عباس بن علی در دانشنامه اسلامی

آب آوردن عباس بن علی
هنگامی که عطش بر قافله کربلا و فرزندان و یاران امام حسین (علیه السّلام) شدت گرفت؛ حضرت اباعبدالله (علیه السّلام)، برادرش عباس بن علی (علیه السّلام) را جهت آوردن آب به سوی شریعه روانه کرد و از آن پس به عباس (علیه السّلام) لقب «سقاء» دادند.
چون تشنگی بر امام حسین (علیه السّلام) و یارانش شدت گرفت، برادرش عباس بن علی (علیه السّلام) را با ۳۰ سوار و ۲۰ پیاده
ابو الفرج اصفهانی، علی بن الحسین، مقاتل الطالبیین، ج۱، ص۷۸.    
آنان شبانه تا نزدیکی فرات پیش رفتند، در حالی که پیشاپیش ایشان نافع بن هلال بجلی پرچم را در دست داشت. عمرو بن حجاج زبیدی (مامور شریعه) صدا زد: کیستی و برای چه آمده ای؟ نافع گفت: آمده ایم تا از این آبی که ما را از آن منع کرده اید بنوشیم. مامور شریعه پاسخ داد: بنوش، گوارایت باد. نافع گفت: قطره ای از این آب نمی نوشم در حالی که حسین (علیه السّلام) و این اصحابش که می بینی، تشنه اند. در این هنگام همراهان نافع پیش آمدند؛ عمرو گفت: این کار انجام شدنی نیست و راهی برای آب دادن به اینان نیست، ما را اینجا گماشته اند که آب را از آنها منع کنیم. وقتی همراهان نافع به او نزدیک شدند، نافع بدون توجه به سخن عمرو بن حجاج به یاران پیاده اش گفت مشک ها را پر کنند و آنان یورش بردند و مشک ها را پر کردند.عمرو بن حجاج با افرادش به همراهان نافع حمله کردند، اما عباس بن علی (علیه السّلام) و نافع بن هلال به آنها هجوم بردند و حمله آنان را دفع کردند. سپس آنان به جای خویش بازگشتند، ولی باز راه شان را سد کردند و عمرو بن حجاج با آنان درگیر شد، که یکی از یارانش زخمی شد و به همان زخم مُرد.
لقب سقاء
سرانجام یاران امام حسین (علیه السّلام) با مشک های پر به نزد آن حضرت بازگشتند.
طبری، محمد بن جریر، تاریخ الرسل والملوک، ج۵، ص۴۱۳.    
...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب آوردن عباس بن علی   • مفهوم آب آوردن عباس بن علی   • تعریف آب آوردن عباس بن علی   • معرفی آب آوردن عباس بن علی   • آب آوردن عباس بن علی چیست   • آب آوردن عباس بن علی یعنی چی   • آب آوردن عباس بن علی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب آوردن عباس بن علی

کلمه : آب آوردن عباس بن علی
اشتباه تایپی : Hf H,vnk ufhs fk ugd
عکس آب آوردن عباس بن علی : در گوگل

آیا معنی آب آوردن عباس بن علی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )