برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1570 100 1
شبکه مترجمین ایران

آبسکون

/'Abeskun/

معنی آبسکون در لغت نامه دهخدا

آبسکون. [ ب َ ] (اِخ ) نام شهرکی بر ساحل طبرستان که میان او و جرجان سه روزه راه یعنی 24 فرسنگ است ، و آن را اَبسکون نیز گویند، و آن فرضه و بندری است برای توقف کشتیها. (یاقوت ). و گفته اند همین جزیره بود که سلطان محمد خوارزمشاه بدانجا گریخت و هم در آنجا درگذشت ، و امروز آن جزیره را آب گرفته است. و دریای خزر و ارقانیا را به مناسبت این جزیره یا آن بندر دریای آبسکون نامند. و نیز گویند رودی بدین نام بوده است که آن را آبگون نیز میگفته اند و در همین موضع بدریا فرومیریخته ، اکنون راه آن رود بگردانیده اند. و آسکون نیز صورتی از آبسکون است :
گرفته روی دریا جمله کشتیهای برّ تو
زبهر مدح خوانانت ز شروان تا به آبسکون.
رودکی.
تو داری از کنار گنگ تا دریای آبسکون
تو داری از در کاکنج تا قصدار و تا مکران.
فرخی.
و در شعر آبْسْکون ، و نیز بسکون باء و حرکت سین آمده است :
چو بحر آبْسکون است چشمها تا شد
شریف قالب شهزاده را در آب سکون.
رضی نیشابوری.
و رجوع به آبسکن شود.

معنی آبسکون به فارسی

آبسکون
شهر و جزیرهای بر ساحل طبرستان که فاصله آن تا گرگان سه روز راه - یعنی ۲۴ فرسنگ - بوده است سلطان محمد خوارزمشاه بدین جزیره گریخت و هم در آن جا بسال ۶۱۷ ه. ق . درگذشت . امروزه آن جزیره را آب فرا گرفته است دریای . خزر را بمناسبت نام این جزیره [ دریای آبسکون ] گویند : آسکون
نام شهرکی بر ساحل طبرستان
[ گویش مازنی ] /aabeskoon/ قسمتی از شبه جزیره ی میانکاله که هم اکنون به زیر آب رفته است
دریا و به تعبیر دیگر دریاچه ایست در شمال ایران این در یاچه در کاب جغرافیایی باسمهای : دریای آبسکون بحر خزر و دریای خزر و نزد اروپاییان به [ کاسپین ] معروف است و بزرگترین دریاچه سطح زمین و آبش شور است . کناره های آن مشترک بین ایران و اتحاد جماهیر شوروی است و به علت تبخیر زیاد سطح آب آن ۲۶ متر پایین تر از سطح دریاست ( دریای اسود ) . وسعت آن بیش از ۴۲٠٠٠٠ کیلو متر مربع است . بسبب واقع شدن آن بین آسیا و اروپا دارای موقع خاصی است و بنادر آن مخصوصا بند انزلی وسیله ارتباط بین ایران و شوروی است . بحر خزر از مهمترین مراکز صید ماهی است و اهم واردات آن رود های ذیل است : ولگا اورال ( در خاک شوروی ) رود آستارا سفید رود هراز گرگان ( خاک ایران ) و اترک (مرز ایران و شوروی)
نام جزیره واقع در بحر خزر که بندر گاه شهر گرگان و استراباد بوده و بظاهر در طی قرن هفتم آب آنرا فرا گرفته و پوشانده است .
بحر خزر
دریای خزر . دریاچ. خزر

معنی آبسکون در فرهنگ معین

آبسکون
(بِ)( اِ.) نام دریای خزر و جزیره ای در آن .

آبسکون در دانشنامه ویکی پدیا

آبسکون
مختصات: ۳۷°۰۱′ شمالی ۵۴°۰۰′ شرقی / ۳۷٫۰۱۷°شمالی ۵۴٫۰۰۰°شرقی / 37.017; 54.000
C. E. Bosworth, “Abaskun”, Encyclopædia Iranica, I/1, pp. 69-70
گای لسترنج، سرزمینهای خلافت شرقی، ترجمة محمود عرفان، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، ۱۳۳۷
آبَسْکون، یا آبُسْکون یا آبِسْکون، جزیره یا بندرگاهی کهن که در جنوب شرقی دریای خزر و شمال غربی استراباد در مصبّ رود گرگان که جغرافی دانان متقدم طول شرقی آن را ۷۹ و ۴۵ و عرض شمالی آن را ۳۷ و ۱۰ یا ۱۵ تعیین کرده اند.
اکنون محل دقیق آبسکون شناخته نیست و کسانی آبسکون را در محل روستای خواجه نفس کنونی یا جزایر آشوراده می دانند، ولی حدس بارتولد که آن را در حدود گمش تپه یا گمیشان می داند، با توجه به طول و عرض جغرافیایی این دو منطقه، از اعتبار بیشتری برخوردار است. گذشته از آن، روایات مورخان و جغرافی دانان در اینکه آبسکون بندرگاهی بر کران دریا یا یکی از جزایر خزر بوده است، با یکدیگر اختلاف دارد. به هر حال، برخی آن را جزیره دانسته اند که محمد خوارزمشاه به آنجا گریخته تا از دست مغولان در امان بماند. اما از قراین دیگر تاریخی، از جمله اشارت دو مأخذ کهن (مسعودی و اصطخری) و نیز نقشه های جغرافی دانانی چون ابن حوقل و اصطخری بر می آید که آبسکون بندرگاهی پراهمیت بوده است و همین امر سبب شده که دریای خزر نام آن را برگیرد و در بسیاری از مآخذ تاریخی از آن به نام «دریای آبسکون» یاد شود. توضیح این تناقض به این صورت ممکن است که «جزیره دریای آبسکون» را کوتاه کرده و جزیره آبسکون نامیده اند. به هر حال، در سده چهارم هجری آبسکون بندری بزرگ و معتبر بود که افزون بر اهمیت بازرگانی و مرکزیت تجارتی، خط دفاعی در برابر ترکمان ها هم به شمار می رفته، و نیز راه ارتباطی شرق خزر به باب الابواب، گیلان، دیلم و بسیاری از سواحل دریای خزر بوده است.
رضاقلی خان هدایت در سفارت نامه خوارزم می گوید که آبسکون نام رودی در سه فرسخی استراباد است که از سوی خوارزم می آید و به دریای خزر می ریزد و محل ریختن آن را «آب سکون» نیز گویند. هم او می گوید که چون حاکم مازندران خواست برکنار دریا بنایی بسازد، آثاری ظاهر شد و هدایت حدس می زند که آن آثار، بقایای آبسکون کهن است، اما از آن پس چیزی از آثار مزبور یا بندرگاه آبسکون برجای نیست.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبسکون در دانشنامه آزاد پارسی

آبَسْکون
بندر قدیم در جنوب شرقی دریای خزر، احتمالاً در دهانۀ رود گرگان، یا نزدیک روستای خواجه_نفس. در قدیم از بندرهای بزرگ و مهم دریای خزر بوده است. در سال های ۲۵۰، ۲۷۰ و ۲۹۷ق دریازنان (دزدان دریایی) روس آن جا را غارت کردند.

آبسکون را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حاجی امان اسماعیلی
آبسکون یا آب ساکن ترجمه فارسی کرسو ترکمنی است کرسو الان نام یک تپه باستانی در گمیشان استان گلستان است دو رود خانه کهنه گرگان و یک رود خانه دیگر به نام کرسو یا آبگینه از دو طرف تپه وارد شده و در نقطه ای به هم دیگر وصل میشوند. این تپه و اطراف آن بندر کرسو یا آبسکون نامیده شده است. ولی یک تپه باستانی دیگر هم در گمیشان نزدیک شهر کمش تپه است روزگاری به صورت جزیره بوده و محل درگذشت سلطان محمد خوارزم شاه است و به آن جزیره کرسو گفته شده است.
Roja Aryani
آبسکون نام دیگر دریای خزر نیست بلکه نام جزیره یا بندرگاهی بود کهن که در جنوب شرقی دریای خزر قرار داشت که اکنون محل دقیق آن شناخته نیست.همچنین آبسکون را نیز نام رودی می دانند که به دریای مازندران جاری میشد و محل ریختن آن را "آب سکون" نیز گویند.
ناصر همرنگ
چنین نمی‌نماید که خوانش دقیق و بالینی منابع تاریخی در روشن ساختن جایگاه راستین بندر آبسکون ما را به نتیجه برساند. چه، اینکار بدلیل جابجایی ها و دگرش‌های شگفت‌آور و ای بسا خودخواسته در بوم و بر خاوران دریای کاسپی بویژه پس از تارش مغولان از یکسو و لغزها و سهوهای منابع دم دست از آن رخداد از دیگرسو، چنانند که پژوهشگر بیطرف را گمراه‌ تواند سازد.
با اینحال بیاری گفتارهای تطبیقی بویژه با نگاه به گوشه‌های زبانشناختی موضوع، امروزه شاید بتوان در یک برآورد اولیه برخی از سایه‌روشن ها را در پرتو نهاد. از آن میان شاید بتوان چنین پنداشت که نام آبسکون مدت‌ها پس از ناپدید شدن این شهر از بوم و بر منطقه، ویژگی‌های زبانشناختی خود در یک دگردیسی ساختارمند و ژرف‌بنیاد را به برخی از بندرها ی خاوری در دریای کاسپی داده است.
بنظر می‌رسد نزدیک‌ترین نامگذاری ترجمانی و ژرف‌بنیاد از واژه‌ی آبسکون به معنای آب سرخگون به نامگذاری های همسان، ای بسا نام کراسنوسکا به معنای آب سرخگون بوده باشد. این نامی است که روس‌ها بگونه‌ای هوشمندانه بر بندر نوساخته و به دیگر سخن بر بندر نویافته‌ای در خاوران دریای کاسپی گذارده‌اند. نام دیگر همین بندر در ترجمه‌ی ترکمنی آن بندر قیزیل سو به همین معناست. از آنجاییکه بندرگاه کراسنوسکا هنوز نیز در سرتاسر بخشهای خاوری دریای کاسپین، مناسب‌ترین و آسانترین و دریایی‌ترین جایگاه برای آمد و شد کشتی‌هاست، می‌توان چنین پنداشت که بندر آبسکون جایی در همین حوالی بوده است.
این رشته سر دراز دارد و برای در پرتو گذاردن همه‌ی تاریکی‌ها و سایه‌روشن های این گفتار راه درازتری پیش روست.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جزیره آبسکون   • جزيره اشوراده   • آبسکون آلومینیوم   • قیمت اکواریوم   • کارخانه آلومینیوم آبسکون   • خرید آکواریوم   • شرکت آبسکون آمل   • اکواریوم اماده   • معنی آبسکون   • مفهوم آبسکون   • تعریف آبسکون   • معرفی آبسکون   • آبسکون چیست   • آبسکون یعنی چی   • آبسکون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبسکون

کلمه : آبسکون
اشتباه تایپی : Hfs;,k
آوا : 'Abeskun
نقش : اسم خاص مکان
عکس آبسکون : در گوگل

آیا معنی آبسکون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )