xml

شبکه مترجمین ایران

کلمات اختصاری

عبارت کامل: eXtensible Markup Language
موضوع: کامپیوتر
ایجاد فناوری اکس ام ال یا زبان نشانه گذاری امتدادپذیر (eXtensible Markup Language) را باید بدون تردید یکی از بزرگ ترین و اساسی ترین گامهایی به حساب آورد که در مسیر حلّ مشکل مقیاس پذیری در اینترنت مدرن برداشته شده است. پس از ایجاد اکس ام ال توسّط کنسرسیوم وب جهان شمول (W3C) در سال ۱۹۹۶ (میلادی)، دست اندرکاران بسیاری از پروژه های محاسبات گسترده به استفادهٔ گسترده از آن روی آوردند.

در حال حاضر، گوناگونی، میزان، و ابعاد فراوان به کارگیری اکس ام ال در اغلب زمینه ها و ساختارهای اینترنت امروزین به راستی شگفت آور است. فقط به عنوان نمونه، باید یادآور شد که تقریباً تمامی فنّآوری های خدمات وب، گرافیک برداری مقیاس پذیر، آردی اف، و بسیاری از موارد دیگر، تنها با اکس ام ال انجام پذیر است.

چرایی و چگونگی این امر برای فهم آسانتر و درک همه جانبه تر اینترنت در حال حاضر، و به ویژه، جهت آشنایی با تدابیری که بشر برای هموار نمودن راه های امتداد و گسترش آن در آینده اتّخاذ خواهد کرد، از اهمّیّت بالایی برخوردار است.

تخصصی

[کامپیوتر] زبان نشان گذاری قابل توسعه - علامت اختصاری Extensible Markup Language . زیرمجموعه ای از SGM که در سال 1998 W3C آن را به عنوان یک استاندارد پذیرفت . استفاده از XML آسانتر از SGML است . ویژگیهای غنی تری دارد. طراحی منطقی آن نیز بهتر از HTML است. در سند XML، ابتدا و انتهای عناصر سند با برچسب های مانند و < from> علامت گذاشته شده است تا ابتداو انتهای بخشی از یک یادداشت و مالک آن را مشخص کند. توجه داشته باشید که نشان گذاری برای برچسب ها، از همان قالب HTML پیروی می کند، با این حال، XML بر خلاف HTML به جای تعریف مجموعه ای از برچسب ها، قابل توسعه است، زیرا کاربران مختلف می توانند تعریف زبان را با برچسب های خود توسعه دهند. وقتی یک سند XML این برچسب ها را به کار می برد، یک " تعریف نوع سند" ( DTD) لازم است تا عناصر را تعریف کند. DTD ممکن است درون سند XML جای گیرد، یا در سند جداگانه ای باشد. تمام مستندات با کلاس سندی یکسان می توانند از این DTD مجزا استفاده کنند . در اینجا یک سند XML بررسی می شود . این سند، اطلاعات مربوط به افرادی را که می خواهند، در شرکتی استخدام شوند، ذخیره می کند. در این مثال، تعریف نوع سند ( DTD) در جلوی سند درج شده است. این مثال نوع سندی به نام RECRUITLIST، را ایجاد می کند که از عناصری به نام RECRUITS تشکیل شده است . با توجه به آنگه DTD حاوی یک علامت جمع پس از اعلان RECRUITS است، یک سند می تواند یک یا چندین recruit ( کارمند جدید) داشته باشد. هر RECRUIT نیز ممکن است از 4 عنصر تشکیل شود: NAME، ADDRESS، DEGREE و ADDRESS. هر کارمند جدیدی می تواند دقیقاً فقط یک NAME و یک ADDRESS داشته باشد. ستاره ی پس از DEGREE به این معناست که یک کارمند جدید می تواند هیچ، یک، یا چندین درجه ی تحصیلی داشته باشد. عنصر NAME خود از سه عنصر تشکیل شده است: FIRSTNAME، LASTNAME و NICKNAME . علامت سؤال پس از تعریف NICKNAME به معنای این است که یک نام ممکن است حاوی هیچ، یا یک لقب باشد.

به انگلیسی

• simplest version of the sgml standard for creating and designing html documents (suitable for use on internet sites)

معنی یا پیشنهاد شما