scsi

کلمات اختصاری

عبارت کامل: Small Computer System Interface
موضوع: کامپیوتر
اکثر کامپیوترهای شخصی از یک درایو IDE برای اتصال هارد دیسک و یک به منظور PCI برای اضافه کردن عناصر سخت افزاری دیگر به کامپیوتر استفاده می نمایند. تعداد دیگری از کامپیوترها از یک نوع به منظور با نام Small Computer System Interface) SCSI) برای اضافه کردن عناصر مورد نظر به کامپیوتر استفاده می نمایند. عناصر سخت افزاری مورد نظر می تواند یکی از تجهیزات زیر باشد:

- هارد دیسک
- اسکنر
- CD-ROM/RW
- چاپگر
- Tape

SCSI یک گذرگاه سریع به منظور اتصال چندین دستگاه به کامپیوتر است.

SCSI ، از ایده های مطرح شده توسط Shugart Associates System Interface) SASI) استفاده نموده است . SASI در سال 1981 توسط شرکت Shugart و با همکاری شرکت NCR ابداع گردید. در سال 1981 نسخه استاندارد شده SASI با نام SCSI عرضه گردید. تکنولوژی فوق دارای مزایای زیر است:
- سرعت آن بالا است ( 160 مگابایت در ثانیه )
- مطمئن تر و قابل اعتماد تر است
- امکان استقرار ( اتصال ) چندین دستگاه بر روی یک به منظور را فراهم می نماید.
- در اکثر سیستم ها قابل استفاده است.

در رابطه با تکنولوژی SCSI ملاحظاتی نیز وجود دارد:
- برای یک کامپیوتر خاص می بایست پیکربندی گردد
- دارای امکانات محدود حمایتی در سطح BIOS است
- دارای مدل های متفاوت از بعد سرعت و نوع کانکتور است
- دارای یک اینترفیس نرم افزاری نیست

تخصصی

[کامپیوتر] میانجی سیستم کامپیوتر کوچک .
[برق و الکترونیک] small Computer System Interface-واسط سیستمهای کامپیوتری کوچک تعیرف ANSI برای واسط کامپیوتری کوچک در ایستگاههای کاری UNICS و مکاینتاش برای متصل کردن کامپیوتر ها به جانبیهایی مانند دیسک ران و نوارخوان، CD-RAM خوان و پویشگر، بیشترین سرعت داده آن به چندد مگابایت بر ثانیه در حالتهای همزمان و ناهمزمان محدود می شود . 1 SCSI به صورت مسیر داده 8 بیتی با بیشترین سرعت داده 2/5 مگابایت بر ثانیه در حالت ناهمزمان و 5 مگابایت بر ثانیه در حالت همزمان تعریف می شود .
[کامپیوتر] تلفظ اختصار آن scuzzy است روش استانداردی برای ایجاد ارتباط میان کامپیوتر و دیسک گردان ها، نوار گردان ها و سایر دستگاههایی که نیاز به انتقال داده بسیار سریع دارند . حد اکثر 7 دستگاه سزسه می توانند به یک ورودی ( پورت ) scsi متصل شوند . از این رو، یک آداپتور scsi می تواند کامپیوتر را به یک یا چند دیسک سخت گردانندهی CD- ROM Dیک نوار گردان و یک اسکنر متصل کند . SCSI به ویژه در ایستگاههای کاری مک اینتاش و UNIX بیشتر به کار می رود . اما در برخی از کامپیوترهای سازگار با IBM PC که توسط برنامه های راه اندازی حمایت می شوند نیز کاربرد دارد. تقریباً تمام دیسکهای سخت از نوع SCXSI از برنامه ی راه اندازی یکسانی استفاده می کنند . و نیازی به تنظیم بیشتر ندارند . و همین امر موجب سهولت در نصب دیسکهای سخت از نوع SCSI شده است . سایر دستگاههای SCSI، مانند گرداننده های CD- ROM نیاز به برمانه های راه اندازی اضافه تری دارند . این عمل در دو لایه انجام می شود . یک برنامه ی راه اندازی به نام ASPI برای سیستم SCSI و برنامه های دیگری که فرمانهای ASPI را به دستگاههای خاصی صادر می کنند . کابلی که از ورودی SCSI بیرون می آید . در اصل یک گذرگاه 8 بیتی است . اما اگر از استاندارد . جدید SCSI2 استفاده شود . 16 یا 32 بیتی است . دستگاههایی که به آن متصل اند. دارای اتصال زنجیره ای اتصال بوده و در انتهای آن نیز یک ترمیناتور ( یک بسته ی مقاومتی ) زنجیره را به پایان می برد . هر دستگاه، شامل ورودی ( پورت ) SCSI و آدرسی انحصاری بین 0 تا 7 است . که آدرسها را می توان با دست تغییر داد. نگاه کنید به DEVICE . BUS بر خلاف IDE ESDI . ST 506 .

به انگلیسی

• (computers) interface standard for connecting disk drives and other peripheral devices to personal computers (enables faster transmission than regular parallel connections)

معنی یا پیشنهاد شما