برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1474 100 1

PERL

مخفف PERL

عبارت کامل: Practical Extraction and Report Language
موضوع: کامپیوتر
Perl یکی از متداولترین زبانهای اسکریپت است. این زبان در آزمایشگاه Jet Propulsion ناسا توسط Larry Wall طراحی شده است. یک زبان مفسر دار مبتنی بر C و برنامه های خدماتی یونیکس می باشد.
این زبان ویژگی های قدرتمندی برای مدیریت رشته ها دارد که اطلاعات را از فایل های متنی استخراج می کند. پرل (Perl) می تواند یک رشته کاراکتری را اسمبل کند و به عنوان یک فرمان شل ارسال کند ؛ از این رو ، اغلب برای کارهای مدیریت سیستم مورد استفاده قرار می گیرد. برنامه های این زبان، پردازه (script) نامیده می شوند.
پرل یک زبان برنامه ریزی همه منظوره می باشد. از پرل می توان در برنامه نویسی سیستم ها در زمینه های مختلف بر روی وب استفاده نمود. از پرل می توان در جاهای مختلفی استفاده نمود زیرا پرل به زبان چسبنده معروف می باشد. پرل به عنوان زبان موثری که برای الحاق عناصر به یکدیگر طراحی شده بسیار سازگار می باشد وهمچنین به منظور پیاده سازی اسکریپ های CGIاستفاده می گردد.
● کاربرد پرل
پرل را امروزه در زمینه های هوش مصنوعی–ژنتیک –نظامی –تحقیقاتی – صنعتی و بطور گسترده ای در اینترنت میتوان یافت.
نوشتن یک: بانک اطلاعاتی – صفحه گسترده – سیستم عامل – و یا یک وب سرور شاید عاقلانه به نظر نرسد ولی در پرل امکانپذیر است.
زبان پرل قدرت بسیاری در پردازش متن دارد بطور مثال میتواند یک رشته را ایجاد و به عنوان یک فرمان سیستمی اجرا کند
● پرل به عنوان یک زبان قابل حمل
جالب است بدانید نرم افزاری که شما تحت سیستم عامل LINUX و یا MAC نوشته اید به طور قطع روی سیستم عامل WINDOWS و UNIX هم اجرا میشود. مفسر پرل متن برنامه‮ ‬را‮ ‬خوانده‮ ‬و‮ ‬هم زمان‮ ‬تفسیر‮ ‬کرده‮ ‬و‮ ‬اجرا‮ ‬می‮ ‬کند‮‬. ‮ ‮ در حال حاضر پرل را در بیش از ۰۴ سیستم عامل میتوان بکار گرفت و کتابخانه CPAN بیش از ۱۱۰۰۰ مازول را با کد منبع در اختیار تان می گذارد که روزانه به این تعداد افزوده میشود.
● پرل و برنامه های ۳ بعدی
گستره استفاده پرل به عنوان زبانی برای ایجاد برنامه های ۳ بعدی تا حدی است که تا چندی پیش متخصصین Graphcomp در تس ...

معنی PERL در دیکشنری تخصصی

[کامپیوتر] علامت اختصاری practical extraction & report language نوعی زبان برنامه نویسی که lony woll آن را ایجاد کرد. این زبان برای نوشتن برنامه های کمکی که حجم بزرگی از رشته ها را به کار می برند. نوشته شد. پردازش فایل متن و تعامل با سیستم عامل نیز از دیگر کارکردهای این زبان است . مانند awk , rexx.زبان peri معمولاً کامپایل نشده و تفسیر می شود .محاسبات نسبتاً ساده و کوچک ف به آسانی توسط این زبان انجام می شود .شکل زیر برناممه ای ساده از perl است . قواعد کلی این زبان مانند زبان c است . اعداد و رشته ها قابل تبدیل به یکدیگرند. از این رو 4=4 در این زبان مجاز است . هر نام متغیری با کاراکتری شورع می شود که نوع متغیر را نشان می دهد . $ برای اعداد و رشته ها . @ برای آرایه های عادی . و % برای آرایه های انجمنی ( آرایه هایی که عناصر آنها به جای آنکه به وسیله ی مکان بازیابی شوند . کلمه ی کلیدی بازیابی می شوند . ) عناصر آرایه از 0 شماره گذاری می شوند . اپراتور ( عملکرد ) @# شاخص ( اندیس ) بالاترین عنصر را که یکی کمتر از تعداد کل عناصر است . بازیابی می کند . تحت unix برنامه های perl معمولاً scripts نامیده شده و با خط #!/usr/local /bin/berl شروع می شوند . به طوری که اگر برنامه ای به عنوان یک shell script به unix عبور داده ف شود . به مفسر perl داده می شود تا اجرا شود . در سیستم world wide web زبان perl عمدتاض برای پیاده سازی صفحاتی از web که محاسبات را انجام می دهند . به کار می رود . برنامه نویس به جای نوشتن یک صفحه ی web در HTML یک برنامه ی perl می نویسد که HTML را از منابع اطلاعاتی دیگر مانند فایلهای پایگاه داده ، محاسبات ، و حتی گزینه های منویی کاربر تولید کند . نگاه کنید به HTML, REXX, AWK .

معنی کلمه PERL به انگلیسی

perl
• programming language intended for processing and handling text (computers)

PERL را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

توضیحات دیگر


آیا معنی PERL مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران