برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1623 100 1
شبکه مترجمین ایران

GBP

مخفف GBP

عبارت کامل: Great Britain Pound
موضوع: عمومی
پوند استرلینگ (Pound sterling) یا بطور کوتاه پوند، واحد پول پادشاهی بریتانیا است. پوند استرلینگ بطور معمول با نماد £ و یا بطور رسمی تر با مخفف GBP نمایش داده می شود.
واحد کوچک تر پوند پنی (Penny) نام دارد، مجموع صد پنی برابر بایک پوند است. پوند یکی از قوی ترین و با ارزشترین ارزها است. نام مستعار این واحد پول در انگلستان کویید (Quid) می باشد.
پوند استرلیگ که براساس اسناد معتبر، قدیمی ترین واحد پول جهان است، در بخش عمده ای از تاریخ انگلستان و بعدها بریتانیا، در گردش بوده است.
پوند استرلینگ بخش جدایی ناپذیری از هویت انگلیسی-بریتانیایی است، اما ریشه های آن به اروپا بازمی گردد. نام آن از کلمه «لیبرا» استخراج شده که در زبان زبان لاتین به معنای وزن یا تعادل است. از این ریشه عبارت «لیبرا پوندو» ساخته شد که به معنای واحد وزن پوند است.
استفاده از کلمه «لیبرا» قرنها است که در زبان رایج در قلمرو بریتانیا منسوخ شده است ولی حضور آن به اشکال مختلف در نشانه های مربوط به واحد پول و واحد وزن ادامه یافت. به عنوان مثال علامت £ که نماد واحد پول بریتانیا است از آن الهام گرفته شد یا حرف اختصاری پوند واحد وزن مرجع در سیستم اوزان بریتانیایی lb است.
ارتباط نمادین این واحد پول با واحد وزن در بریتانیا تصادفی نیست، چون در اصل ارزش یک پوند معادل یک پوند (۴۵۳٫۵ گرم) نقره بوده است. با الهام از روش تقسیم «لیبرا» در روم باستان به واحدهای کوچکتر یعنی «سولیدوس» و «دناریوس»، پوند واحد پول بریتانیا نیز به ۱۲ شیلینگ و ۲۴۰ پنی تقسیم می شد.
سیستم مشابهی نیز در دوران پادشاهی شارلمانی بر قلمرو فرانک (بخشی از فرانسه امروزی) برقرار بود. واحد پول آنها «لیوره» نام داشت که به ۱۲ سوس و ۲۴۰ دنیئرز تقسیم می شد.

معنی کلمه GBP به انگلیسی

gbp
• basic unit of currency in great britain

GBP را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

توضیحات دیگر


آیا معنی GBP مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )