برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1618 100 1
شبکه مترجمین ایران

FPGA

مخفف FPGA

FPGA
عبارت کامل: Field Programmable Gate Array
موضوع: کامپیوتر
آرایه دریچه ای برنامه پذیر میدانی یا اف پی جی اِی (FPGA) یک مدار مجتمع است که به گونه ای طراحی شده است تا بعد از تولید انبوه، قابل پیکربندی توسط طراح یا مشتری باشد. به این علت به آن برنامه پذیر در میدان می گویند.

اف پی جی ای یک مدار مجتمع قابل برنامه ریزی می باشد. در مقایسه با میکروها مزیت آنها این است که کلیه برنامه ها به صورت سخت افزاری اجرا می شوند. در حقیقت یک اف پی جی ای از بلوک های منطقی ای تشکیل شده است که عملکرد منطقی هریک از این بلوک ها در کنار سایر آنها می تواند خروجی را بسازد.

پیکره­بندی FPGA عموماً توسط یک زبان توصیف سخت­افزار (HDL) انجام می­شود. از FPGA می­توان برای پیاده­سازی هر نوع تابع منطقی استفاده نمود.توانایی به­روزکردن توابع پیاده­سازی شده، پیاده­سازی دوباره­ طراحی و هزینه­ی پایین طراحی و پیاده­سازی باعث گسترش روزافزون استفاده از آن شده است.

معنی FPGA در دیکشنری تخصصی

FPGA
[برق و الکترونیک] field- programmable gate array-آرایه - دریچه ی برنامه پذیر میدانی [ اف پی جی ای ] نوعی آرایه ی دریچه ای که رد آن به جای فیوز از ترانزیستور رم استاتیک ( اس آر ای ام ) برای کنترل مسیر سیگنالها استفاده می شود. با هر بار روشن شدن سیستم ، برنامه ای در « اف پی جی ای » بار می شود تا تا ترانزیستورهای قطع و وصل آن را شناسایی کند. در برخی از این نمونه ها از پادفیوز ( antifuse ) استفاده می شود که با اعمال پالس برنامه ریزی به آن ذوب شده و اتصال دائمی ایجاد می کند.

FPGA را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

توضیحات دیگر


آیا معنی FPGA مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )