برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1678 100 1
شبکه مترجمین ایران

alidade

/ˈælɪˌdeɪd/ /ˈælɪdeɪd/

(از عربی) عضاده، آلیداد، شناساگر، زاویه سنج (alidad هم می نویسند)، عضاده

معنی alidade در دیکشنری تخصصی

alidade
[عمران و معماری] آلیداد - ترازگیر - سه تخته
[ریاضیات] عضاده،آلیداد
[زمین شناسی] آلیداد ،زاویه سنج نوعی خط کش رویت ساده در نقشه برداری برای مشاهده اشیاء دور و اندازه گیریهای زاویه ای بکار می رود.
[زمین شناسی] الیداد ، زاویه سنج وسیله نشانه روی و رسم امتدادها روی تخته می باشد این وسیله قراولروی ممکن است دوربین دار یا بدون دوربین باشد. الیداد با دید مستقیم: این نوع الیدادها به اسم الیداد پینول دار یا الیداد تراز کننده معروف است و عبارت است از یک خط کش چوبی که روی آن یک تراز استوانه ای نصب بوده و در دو طرف آن دو تیغه لولا شده است یکی از تیغه ها شامل یک شکاف است که در وسط آن تاری قرار دارد و تیغه دیگر دارای سه سوراخ می باشد که هر یک از سوراخها و تار مقابل تشکیل سطح قراولروی را می دهد در روی خط کش الیداد و در طرفین تراز دو زایده موجود است که برای افقی کردن الیداد به کار می رود الیداد دوربین دار: این الیدادها عبارتند از یک خط کش که دوربین نقشه برداری به آن متصل شده و خط قراولروی دوربین با لبه خط کش موازی دوربین الیداد دارای حرکت ارتفاعی بوده و شیب خط قراولروی روی دایره مدرجی قرایت می شود.با دوربین آنها می توان فواصل را نیز به طریقه استادیمتری اندازه گرفت.
[زمین شناسی] سمت نمای پوینده یک سمت نمای سبک وزن و فشرده با یک ستون پایین و منشور بازتابی که از درون آن، عدسی چشمی را می توان دید. مترادف: سمت نمای گیل.

معنی کلمه alidade به انگلیسی

alidade
• tool used in topographic surveying; indicator on a plane table

alidade را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

توضیحات دیگر

معنی alidade

کلمه : alidade
املای فارسی : الیدد
اشتباه تایپی : شمهیشیث
عکس alidade : در گوگل

آیا معنی alidade مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )