برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1388 100 1

گلوکاگون

گلوکاگون در دانشنامه ویکی پدیا

گلوکاگون
گلوکاگون (به انگلیسی: Glucagon) هورمونی است که هنگام افت غلظت گلوگز در خون از سلول های آلفای جزایر لانگرهانس لوزالمعده (پانکراس) ترشح می شود. عملکرد گلوکاگون برعکس انسولین موجب افزایش قند خون می شود. گلوکاگون یک پلی پپتید بزرگ می باشد. وزن مولکولی آن ۳۴۸۵ و وطول رشته آن ۲۹ اسید آمینه می باشد.
جزایر لانگرهانس
انسولین
این هورمون هم مانند انسولین به صورت پیش ساز ساخته شده و پس از تغییر و تحولاتی به هورمون بالغ تبدیل می شود. ترشح آن به وسیلهٔ هیپوگلیسمی (کاهش قند خون)، بعضی از اسیدهای آمینه، کاتکولامین ها تحریک شده و به وسیلهٔ هایپرگلیسمی
ی (افزایش قند خون)، اسیدهای چرب، اجکام کتونی، سکرتین و سوماتواستاتین مهار می شود.
اثرات عمده گلوکاگون بر متابولیسم گلوکز عبارت است از: تجزیه گلیکوژن کبد و افزایش گلوکونئوژنز در کبد. گلوکاگون باعث گلیکوژنولیز و افزایش غلظت گلوکز خون می شود.
خانواده گیرنده گلوکاگون (انگلیسی: Glucagon receptor family) گروهی از مولکول های پروتئینی مشابه با گیرنده های جفت شونده با پروتئین جی است که موارد زیر را شامل می شود:
گیرنده گلوکاگون
گیرنده پپتید شبه گلوکاگون ۱
گیرنده پپتید شبه گلوکاگون ۲
گیرنده پلی پپتید بازدارنده گاستریک
سه گیرندهٔ اول به گلوکاگون، پپتید شبه گلوکاگون ۱ و پپتید شبه گلوکاگون ۲ اتصال می یابند. گیرندهٔ آخری نیز به پلی پپتید مهاری معده متصل می شود.
گیرنده گلوکاگون (انگلیسی: Glucagon receptor) یک پروتئین ۶۲ کیلو دالتونی است که توسط گلوکاگون فعال می شود و یکی از اعضای خانوادهٔ بزرگ «گیرنده های جفت شونده با پروتئین جی» است که در انسان توسط ژن «GCGR» کُدگذاری می شود.
3CZF, 4ERS, 4L6R, 2A83, 4LF3, 5EE7
2642
n/a


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گلوکاگون در دانشنامه آزاد پارسی

گِلوکاگون (glucagon)
در زیست شناسی، هورمون مترشح از یاخته های آلفای جزایر لانگرهانس، در لوزالمعده. این هورمون با افزایش میزان شکستن گلیکوژن در جگر، موجب افزایش غلظت گلوکز خون می شود. ترشح این هورمون در پاسخ به کاهش میزان قند خون صورت می گیرد. تزریق گلوکاگون برای خویشاوندان نزدیک مبتلایان به دیابتی که تحت درمان انسولین اند، تجویز می شود. در صورت عدم کنترل کافی دیابت، در این بیماران کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) رخ می دهد. تزریق گلوکاگون اثر هیپوگلیسمی را پیش از شروع نشانه های وخیم، مانند ناهشیاری، از بین می برد.

ارتباط محتوایی با گلوکاگون

گلوکاگون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گلوکاگون   • مفهوم گلوکاگون   • تعریف گلوکاگون   • معرفی گلوکاگون   • گلوکاگون چیست   • گلوکاگون یعنی چی   • گلوکاگون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گلوکاگون
کلمه : گلوکاگون
اشتباه تایپی : 'g,;h',k
عکس گلوکاگون : در گوگل

آیا معنی گلوکاگون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )