برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1385 100 1

کیفیت نماز شب

کیفیت نماز شب در دانشنامه اسلامی

کیفیت نماز شب
نماز شب، مهم ترین نماز مستحبی است که ۱۱ رکعت دارد و وقت آن پس از نیمه شب شرعی تا طلوع فجر است. چهار نماز دو رکعتی (مانند نماز صبح) به نیت نماز شب و یک دو رکعت به نیت نماز شَفْعْ و یک یک رکعتی به نیت نماز وَتْر.
امام صادق (علیه السّلام) فرمود: «نماز شب صورت را زیبا و خلق را نیکو و انسان را خوشبو می گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می کند، اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلا می دهد». رسول خدا (صلّی الله علیه وآله) فرمود: «نماز شب وسیله ای است برای خوشنودی خدا و دوستی ملائکه». امام صادق (علیه السّلام) فرمود: «در خانه هایی که نماز شب خوانده می شود و قرآن تلاوت می گردد، آن خانه ها نزد آسمانیان هم چون ستاره درخشانند».
کیفیت
نماز شب مجموعاً یازده رکعت است:۱. هشت رکعت آن، که دو رکعت، دو رکعت، مانند نماز صبح خوانده می شود و چهار دو رکعتی آن به نیت نماز شب می باشد.۲. دو رکعت نماز شفع: بهتر است در رکعت اول آن بعد از حمد، سوره ناس و در رکعت دوم بعد از حمد، سوره فلق خوانده شود.۳. یک رکعت نماز وتر: بعد از حمد سه بار سوره توحید و یک بار سوره «فلق» و یک بار سوره «ناس» بخوانیم و می توان یک سوره تنها خواند، سپس دست ها را برای قنوت به سوی آسمان بالا می بریم و حاجات خود را از خدا می خواهیم.و برای چهل مؤمن دعا می کنیم.و طلب مغفرت می کنیم و هفتاد مرتبه می گوییم: «استغفرالله ربّی و اتوبُ الیه».از پروردگار خود طلب آمرزش و مغفرت می کنیم و به سوی او بازگشت می نمایم.آن گاه ۷ بار می گوییم «هذا مقامُ العائذٍِ بکَ منَ النّارِ»؛ این است مقام کسی که از آتش قیامت به تو پناه می برد.و بعد از آن ۳۰۰ مرتبه می گوییم: «العفو» و سپس می گوییم: «ربّ اغفرلی و ارحمنی وتُب عَلیَّ انّکَ انتَ التّوابُ الغفُورُ الرّحیم».
احکام نماز شب
برای نماز شب احکامی بیان شده است.
← نیت
...

ارتباط محتوایی با کیفیت نماز شب

کیفیت نماز شب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کیفیت نماز شب   • مفهوم کیفیت نماز شب   • تعریف کیفیت نماز شب   • معرفی کیفیت نماز شب   • کیفیت نماز شب چیست   • کیفیت نماز شب یعنی چی   • کیفیت نماز شب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کیفیت نماز شب
کلمه : کیفیت نماز شب
اشتباه تایپی : ;dtdj klhc af
عکس کیفیت نماز شب : در گوگل

آیا معنی کیفیت نماز شب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )