برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1624 100 1
شبکه مترجمین ایران

کار (فیزیک)

کار (فیزیک) در دانشنامه ویکی پدیا

کار (فیزیک)
در فیزیک، کار مکانیکی مقدار انرژی ای است که توسط یک نیرو در حال اثر طی یک فاصله انتقال می یابد. کار مانند انرژی کمیتی نرده ای است و یکای آن در SI ژول است. واژهٔ کار نخستین بار توسط یک ریاضی دان فرانسوی به نام گاسپارد-گوستاو کوریولیس (به فرانسه Gaspard-Gustave Coriolis)در سال ۱۸۳۰ به کار برده شد.
نیرو
بر اساس قضیهٔ کار-انرژی اگر نیروی خارجی به جسمی اثر کند و انرژی جنبشی اش را از Ek1 به Ek2 بیفزاید، کاری که روی جسم انجام شده (W) برابر است با:
در این جا m جرم جسم و v سرعت آن است.
کار مکانیکی انجام شده روی جسم برابر است با ضرب نقطه ای نیروی واردشده (F) و جابه جایی جسم (d). یعنی:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کار (فیزیک) در دانشنامه آزاد پارسی

کار (فیزیک)(work)
در فیزیک، معیاری برای نشان دادن مقدار انرژی منتقل شونده از دستگاهی به دستگاه دیگر، براثر حرکت جسم از نقطه ای به نقطۀ دیگر یا برای به حرکت درآوردن آن. کار را نباید با انرژی، که ظرفیت یا توانایی انجام کار است و آن را هم با یکای ژول اندازه گیری می کنند، یا توان، که آهنگ انجام کار است و برحسب ژول بر ثانیه اندازه گیری می شود، اشتباه کرد. مقدار کار را می توان به صورت حاصل ضرب نیروی مؤثر برای جابه جاکردن جسم در فاصله ای که جسم در جهتحرکتش می پیماید، نشان داد. اگر نیروی واردشده بر جسم برابر f نیوتون و فاصلۀ پیموده شده برابر d متر باشد، کار انجام شدۀ w عبارت است از W=Fd. مثلاً، هنگامی که جسمی را با اِعمال نیروی ده نیوتونی در طول مسافت پنج متری، به رغم مقاومت دربرابر حرکت، جابه جا می کنیم، برابر ۵۰ ژول یا ۵۰ نیوتون متر کار انجام داده ایم.

کار (فیزیک) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کار (فیزیک)   • مفهوم کار (فیزیک)   • تعریف کار (فیزیک)   • معرفی کار (فیزیک)   • کار (فیزیک) چیست   • کار (فیزیک) یعنی چی   • کار (فیزیک) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کار فیزیک

کلمه : کار (فیزیک)
اشتباه تایپی : ;hv (tdcd;)
عکس کار (فیزیک) : در گوگل

آیا معنی کار (فیزیک) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )