برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1511 100 1
شبکه مترجمین ایران

مهره های کمری

مهره های کمری در دانشنامه ویکی پدیا

مهره های کمری
مهره های کمری (انگلیسی: Lumbar vertebrae) به قسمتی از ستون مهره ها گفته می شود که در ناحیه کمر قرار دارد. در انسان پنج قطعه از مهره های ستون فقرات را که بین دوازدهمین مهره پشتی و استخوان خاجی قرار دارند، مهره های کمری می گویند.
در ستون فقرات بیشترین وزن را مهره های ستون فقرات کمری تحمل می نمایند که بزرگترین مهره ها در ستون فقرات می باشند بطوری که مهره ها در این قسمت قادر به تحمل کل جثه می شوند.
دو بخش انتهایی لامبار به نام L4-L5 و L5-S1، شامل مهره ها و دیسک ها، بیش تر وزن را تحمل می نمایند و بنابراین بیشترین احتمال آسیب در این قسمت رخ می دهد.
ستون فقرات کمری در مفصل کمری خاجی (L5-S1 (به استخوان خاجی متصل می شود. این اتصال امکان چرخش را فراهم می سازد بنابراین لگن و ران ها هنگام راه رفتن و دویدن آویخته هستند و امکان حرکت ایجاد می شود.
طناب نخاعی از انتهای جمجمه در میان ستون فقرات گسترش می یابد و تا T12-L1 جایی که ستون فقرات توراسیک (سینه ای) به ستون فقرات کمری می رسد ادامه پیدا می کند. در این نقطه رشته های عصبی بیشماری از طناب نخاعی مشتق شده و تا پایین ترین اندام های تحتانی همچون باسن و پاها گسترش می یابند. از آن جهت که طناب نخاعی در میان ستون فقرات کمری ادامه پیدا نمی کند آسیب به این نقطه به ندرت سبب ایجاد مشکل در سیستم عصبی یا فلج می گردد. طناب نخاعی در مهره های L1 – L2 به پایان می رسد. بافت عصبی که در زیر این بخش گسترش می یابد رشته های مجزای عصبی هستند که مجموعاً نخاع دم اسبی (cauda equine) را شکل می دهند. در بین هر مهره لامبار یک ریشهٔ عصبی وجود دارد و این ریشه های عصبی دوباره برای تشکیل بزرگترین عصب منفرد در بدن انسان به نام عصب سیاتیک با یکدیگر جمع می شوند. عصب سیاتیک به پا منتقل می گردد به همین دلیل یک ناهنجاری مثل فتق دیسک در ستون قفرات کمری با تأثیر گذاشتن بر ریشه های عصب می تواند سبب ایجاد دردی گردد که در امتداد با عصب سیاتیک تا پایین پا کشیده شود.
چندین ماهیچه در کمر وجود دارد که به چرخش، انعطاف پذیری و قدرت ستون فقرات کمک می کنند. احتمال صدمه دیدن این ماهیچه ها به ویژه در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین یا بلند کردن در حال چرخش وجود دارد. کشیدگی ماهیچه در کمر می تواند بی نهایت دردناک باشد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

مهره های کمری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مهره های کمری   • مفهوم مهره های کمری   • تعریف مهره های کمری   • معرفی مهره های کمری   • مهره های کمری چیست   • مهره های کمری یعنی چی   • مهره های کمری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مهره های کمری

کلمه : مهره های کمری
اشتباه تایپی : livi ihd ;lvd
عکس مهره های کمری : در گوگل

آیا معنی مهره های کمری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )