برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1446 100 1

مردم بختیاری

مردم بختیاری در دانشنامه ویکی پدیا

مردم بختیاری
بختیاری ها یا ایل لر بختیاری از مردمان ایرانی به شمار می آیند که در جنوب غربی ایران در استان های چهارمحال و بختیاری، استان کهگیلویه و بویراحمد خوزستان، لرستان و اصفهان زندگی می کنند. بختیاری ها به گویش بختیاری که یکی از گویش های زبان لری است صحبت می کنند. ایل بختیاری از دو شاخه چهارلَنگ و هفت لَنگ تشکیل شده است، که چهارلنگ خود به ۵ باب و هفت لنگ به ۴ باب تقسیم می گردد و هر باب نیز از چندین طایفه تشکیل می شود. این تقسیمات که نمودار سازمانی ایل بختیاری خوانده می شود، به قرن شانزدهم میلادی بازمی گردد و بر مبنای نظام خاص طبقاتی و مالیاتی طوایف بختیاری سازمان یافته است.
بخش ییلاقی: یکی در محدوده شهرستان فریدن تا شهرستان دورود و دیگری از شهرستان سمیرم تا لردگان می باشد.
بخش قشلاقی: یکی در محدوده شهرستان دزفول و دیگری در محدوده شهرستان ایذه و شهرستان رامهرمز می باشد.
ایران: استان چهارمحال و بختیاری و استان کهگیلویه و بویراحمد. بخش گسترده ای از خوزستان و اصفهان. بخش هایی از شرق لرستان.
سرزمین کنونی بختیاری هزاران سال است که سکونت گاه گروه های «مختلف» انسانی می باشد. شواهد گوناگون نشان می دهد که سرزمین باستانی بختیاری ها ده هزار سال پیش، مسکونی بوده است. منابع و امکانات طبیعی از قبیلِ آب، جنگل، مراتع، بارندگی مناسب، آبگیرهای فراوان و درّه های مستعد برای کشاورزی، این سرزمین را به یکی از بهترین زیستگاه ها و محل تجمع و سکونت گروه های انسانی در گذشته تبدیل نموده بود. افزون بر این امکانات، در بلندی های زاگرس و دامنه های آن، محیط مناسبی برای رویش نباتات علوفه ای و گونه های مختلف حیوانات فراهم کرده بود.
کاوش های باستان شناسی نشان می دهد که قدمتِ سکونتِ انسان در این منطقه به چهل هزار سال می رسد. بازمانده های فرهنگیِ دورانِ پارینه سنگی، میان سنگی، نوسنگی و شهرنشینی در این ناحیه به چشم می خورد. سرزمین بختیاری، از جمله محدود سرزمین هایی است که انسان برای اولین بار به اهلی کردنِ حیوانات و نباتات پرداخته یا به دیگر سخن، زندگی ده نشینی و کشاورزی را که لازمهٔ پیدایش تمدن می باشد، آغاز نموده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با مردم بختیاری

مردم بختیاری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی مردم بختیاری   • مفهوم مردم بختیاری   • تعریف مردم بختیاری   • معرفی مردم بختیاری   • مردم بختیاری چیست   • مردم بختیاری یعنی چی   • مردم بختیاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی مردم بختیاری
کلمه : مردم بختیاری
اشتباه تایپی : lvnl fojdhvd
عکس مردم بختیاری : در گوگل

آیا معنی مردم بختیاری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )
شبکه مترجمین ایران