برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1387 100 1

علی آباد لوچ

معنی علی آباد لوچ در لغت نامه دهخدا

علی آباد لوچ. [ ع َ دِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان ییلاق بخش قروه ٔ شهرستان سنندج واقع در 39 هزارگزی شمال باختری قروه و 6 هزارگزی باختر پای تمر. ناحیه ای است جلگه و سردسیر، و دارای 150 تن سکنه. آب آن از چشمه و قنات تأمین میشود. محصول آن غلات و لبنیات و قلمستان است. اهالی به زراعت و گله داری اشتغال دارند، وصنایع دستی زنان بافتن قالیچه و گلیم و جاجیم است. راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

معنی علی آباد لوچ به فارسی

علی آباد لوچ
دهی است از دهستان ییلاق بخش قروه شهرستان سنندج واقع در ۳۹ هزار گزی شمال باختری قروه و ۶ هزار گزی باختر پای تمر ناحیه ایست جلگه و سردسیر

علی آباد لوچ در دانشنامه ویکی پدیا

علی آباد لوچ
علی آباد لوچ، روستایی از توابع بخش ییلاق شهرستان قروه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان ایلان شمالی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۶ نفر (۵۷خانوار) بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

علی آباد لوچ را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

باقر ویسیان
علی اباد لوچ دارای 65خانه وار
و365نفر
ولی بختیاری
علی اباد لوچ روستایست از توابع شهرستان دهگلان استان کردستان که در شمال روستای بگه جان و جنوب روستای نیاز واقع شده است وجه تسمیه روستا بدین معنی است که توسط زنی باغیرت و شجاع به اسم بلوچ خانم بنیاد وآباد شده است که بعدها به علی آباد لوچ نامگذاری شده است بیشتر مردم به کشاورزی و دامداری مشغول هستند که ناشی از این بوده که روستا در کنار رودخانه پر آب تلوار واقع شده است امکانات رفاهی روستا گاز،برق،آب شرب سالم ،جاده آسفالت ،تلفن ثابت و مدرسه ابتدایی می باشدمردمانی مهمان نواز ،خونگرم دارد و در امور خیریه مردم روستا مشارکت و همکاری بی نظیری دارند ومردم روستا جهت خرید مایحتاج خود بیشتر به شهر دهگلان ، قروه و سنندج سفر می کنند.
ولی بختیاری
آداب و رسوم عید نوروز در روستای علی آباد لوچ بدین صورت می باشد که1'- در ایام نوروز اقوام به دید و بازدید هم می روند و صله رحم را به جا می اورند 2-در حد توان مالی خود برای فامیل و اقوام هدیه تهیه می شود .3-پنج شنبه هفته آخر سال نزدیک عیدمردم روستا به قبرستان روستا رفته و برای اموات خود طلب مغفرت و آمرزش می کنند و یادی از اموات و رفتگان خود می کنند .4-بعضی اوقات مردم روستا مراسم شادی و عروسی فرزندان خود را در ایام عید برگزار می کنند.5-در نزدیک های عید مردم روستا مراسم و مسابقه تخم مرغ شکستن که با قرار دادن تخم مرغ ها روی هم و هر تخم مرغی که شکسته شود باید تخم مرغ خود را به طرف مقابل بدهد که طرف مقابل برنده می شود .6-بازی گردکان و سکه از دیگر بازیهای رایج ایام نوروز در روستا است 7-در قدیم ها در روستا شایع بود که بچه ها شب عید به پشت با م خانه ها می رفتند و با اویزان نمودن شال همراه خود بااویزان کردن آن در سوراخ پشت با م ها به داخل خانه ها عیدی خود را از صاحب خانه می گرفتند.8-در چهارشنبه آخر سال مردم روستا بر روی پشت بام خود یاد ر جلو خانه خود با هیزم آتش روشن می کردند.9-رفتن مردم روستا به دشت و صحرا همراه فانیل و اقوام خود در ایم عید نوروز از دیگر برنامه های مردم روستا ی علی اباد لوچ می باشد.مواردفوق الذکراز اهم آداب و رسوم مردم روستا در ایم عید نوروز می باشد..
ولی بختیاری
اگر بخواهیم به مسایل مذهبی روستا بپردازیم با ید گفت اکثر مردم روستا پیرو دین اسلام و شافعی مذهب هستند و ودو عید قربان و عید فطر در این روستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مردم کلیه مراسمات مذهبی خود را در مسجد روستا برگزار می نمایند و با توجه به اینکه این روستا بیشتر ماه مبارک رمضان دارای امام جماعت است واما همیشه اذان محمدی داده میشودودر روستا باسوادهای روستا بیشتر اوقات امامت جماعت نماز رابرعهده و برگزار می نمایند.
ولی بختیاری
روستای علی آباد لوچ در چند سال گذشته در شمال روستا و در حاشیه رودخانه تلوار که از کنار روستا گذر می کرد دارای جنگلی بود که از درختان چنار و بیدو حتی درخت گل محمدی و گل زرد تشکیل شده بود که به روستا مناظری خیلی زیبا بخشیده بود و حتی از شهرهای دور و نزدیک علی الخصوص شهر سنند ج مردم برای سیاحت در جنگل و ماهیگیری در رودخانه به این روستا می آمدند اما چند سالیست که به علت خشکسالی کلیه درختان خشک شده و آب رودخانه زمانی که داءیمی بود حالا بصورت فصلی جریان دارد جای تاسف دارد و بس.که روستا از اون مناظر زیبا بی بهره شده است و...
ولی بختیاری
البته در خصوص وجه تسمیه روستا که از بزرگان اهالی روستا سوال شده است عنوان کرده اند که چون مسیر روستا به شهر وروستاهای دیگر کج بوده و کمتر مسیر اهالی روستاهای همسایه این روستا به شهر از جاده و مسیر دیگر بوده به لوچ مشهور شده است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علی آباد لوچ   • مفهوم علی آباد لوچ   • تعریف علی آباد لوچ   • معرفی علی آباد لوچ   • علی آباد لوچ چیست   • علی آباد لوچ یعنی چی   • علی آباد لوچ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علی آباد لوچ
کلمه : علی آباد لوچ
اشتباه تایپی : ugd Hfhn g,]
عکس علی آباد لوچ : در گوگل

آیا معنی علی آباد لوچ مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )