برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1512 100 1
شبکه مترجمین ایران

عثمان بن مظعون

عثمان بن مظعون در دانشنامه اسلامی

عثمان بن مظعون
عثمان بن مظعون، از پیشگامان در اسلام آوردن و از حاضران در نبرد بدر و اولین مهاجری بوده که در مدینه درگذشته است.
ابوالسائب، عثمان بن مظعون بن حبیب بن وهب قرشی جُمَحی، چهاردهمین مردی بود که اسلام آورد. او در جنگ بدر حضور داشت و پس از بازگشت از آن درگذشت. وی شراب خواری را ممنوع می دانست و دو بار به حبشه مهاجرت کرد.
زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۴، ص۲۱۴.    
زمانی عثمان می خواست رهبانیت پیشه کند، از این رو خانه ای برگزید و در آن به عبادت نشست، اما پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نزد او آمد و چهارچوبه در را گرفت و فرمود: ای عثمان، خداوند مرا برای رهبانیت مبعوث نکرد (و این سخن را سه بار تکرار کرد) و بهترین دین نزد خداوند، دینی توحیدی و سهل گیر است. پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بدین گونه او را از عزلت گزینی منع کرد. هنگامی که او درگذشت، پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) با چشمانی اشک بار او را بوسید. وی اولین مهاجری بود که در مدینه درگذشت.
ابن عبدالبر، یوسف بن عبد الله، الاستیعاب، ج۳، ص۱۰۵۵.    
 ۱. ↑ زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۴، ص۲۱۴.    
...
عثمان بن مظعون
عثمان بن مظعون(درگذشت ۲ق)، از صحابه و برادر رضاعی پیامبر(ص).
او از نخستین مسلمانان بود و به همراه برادرش عبدالله و فرزندش سائب در هجرت به حبشه و هجرت به مدینه و نیز در جنگ بدر حضور داشت. عثمان فردی عابد و مورد توجه پیامبر و حضرت علی(ع) بود. امام علی(ع) یکی از فرزندانش را به یاد او «عثمان» نام گذاری کرد.
او نخستین مهاجری بود که در بقیع دفن شد. پیامبر محل دفن وی را با سنگی مشخص کرد و آن را زیارت می کرد و فرزندانش ابراهیم، رقیه و زینب را در کنار او دفن نمود.

عثمان بن مظعون در دانشنامه ویکی پدیا

عثمان بن مظعون
عثمان بن مظعون (م ۳ قمری) از یاران و اصحاب محمد بود. او که از قریش بود برادر رضاعی محمد بود؛ یعنی هر دو از یک مادر شیر نوشیده بودند. بین عثمان بن مظعون و مالک بن تیهان عقد اخوت توسط پیامبر جاری شد. او چهاردهمین مردی بود که اسلام آورد و به مدینه هجرت کرد. عثمان بن مظعون انسانی عابد و زاهد بود و یکی از افرادی است که آیه ۹۳ سوره مائده در مورد وی نازل شده است. علی ابن ابی طالب در تعبیری سال ها پس از مرگ ابن مظعون وی را برادر خود می خواند و یکی از فرزندانش از ام البنین را به نام عثمان بن مظعون نامید. (عثمان بن علی)
ویکی عربی
عثمان بن مظعون در شعبان سال ۳ هجری قمری در مدینه وفات یافت و اولین مدفون در بقیع شد.
http://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%AB%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%A8%D9%86_%D9%85%D8%B8%D8%B9%D9%88%D9%86
http://en.wikipedia.org/wiki/Uthman_bin_Mazoon


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عثمان بن مظعون در دانشنامه آزاد پارسی

عُثمان بن مَظْعون ( ـ۲ق)
صحابی و برادر رضاعی پیامبر (ص)، چهاردهمین کسی بود که اسلام آورد و به امر پیامبر به حبشه مهاجرت کرد. در کتب شیعه و سنی روایاتی از او نقل شده است. نخستین تن از مهاجرین است که در بقیع مدفون شد.

عثمان بن مظعون را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عثمان بن مظعون   • مفهوم عثمان بن مظعون   • تعریف عثمان بن مظعون   • معرفی عثمان بن مظعون   • عثمان بن مظعون چیست   • عثمان بن مظعون یعنی چی   • عثمان بن مظعون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عثمان بن مظعون

کلمه : عثمان بن مظعون
اشتباه تایپی : uelhk fk lzu,k
عکس عثمان بن مظعون : در گوگل

آیا معنی عثمان بن مظعون مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )