برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1447 100 1

عبدالله مامقانی

عبدالله مامقانی در دانشنامه اسلامی

عبدالله مامقانی
وی یکی از برجسته ترین دانشمندان شیعه در علوم متعدد خصوصاً در علم رجال بوده است. آقا بزرگ تهرانی می فرماید: «کتاب تنقیح المقال مفصل ترین و جامع ترین کتب رجالی شیعه است. مدت تحقیق و تهذیب و چاپ این کتاب، که سه جلد است، از سه سال تجاوز نکرد و هیچ رجالی ای چنین توفیقی نداشته است».
مقیاس الهدایة فی علم الدرایهمرآة الکمالسراج الشیعة فی آداب الشریعةتلخیص مقیاس الهدایة تنقیح المقال فی علم الرجال
عبدالله مامقانی
عبدالله بن محمدحسن مامقانی یا ممقانی(۱۲۹۰-۱۳۵۱ق) از رجالیان شیعه در قرن چهاردهم قمری. مامقانی از علمای نجف بود که شاگردان بسیاری از جمله سید شهاب الدین مرعشی نجفی تربیت کرد. از او تألیفاتی بر جای مانده است که تنقیح المقال از مهم ترین آنها است. برپایی مجالس عزاداری و تأسیس کتابخانه ای در نجف از فعالیت های اجتماعی او به شمار می رود.
مامقانی در تاریخ ۱۵ ربیع الاول سال ۱۲۹۰ق. در شهر نجف اشرف به دنیا آمد. پدرش شیخ محمدحسن مامقانی از شاگردان شیخ مرتضی انصاری و سید حسین کوه کمره ای بود. جدش، شیخ عبدالله بن محمدباقر (متوفای ۱۲۴۷ق.) نیز از عالمان و فقیهان بود و از نویسنده ریاض المسائل نیز اجازه روایت و اجتهاد داشت.
مامقانی در ۱۳۴۶ق به قم سفر کرد و عبدالکریم حائری یزدی، جایگاه نماز خود در صحن حرم حضرت معصومه را به او واگذار کرد.
عبدالله مامقانی در تاریخ 15ربیع الأول1290 هـ. ق درنجف اشرف دیده به جهان گشود. در پنج سالگی خواندن و نوشتن قرآن را آموخت و پس از اینکه آثار هوش فراوان در وی نمایان شد پدرش تعلیم وی را به عهده گرفت. سپس نزد سایر اساتید علوم اسلامی را آموخت.
در ربیع الأول سال 1308 هـ. ق به درس خارج اصول و در محرم سال 1309 هـ.ق به درس فقه پدر حاضر شد و تقریرات آنها را نگاشت و تا زمان فوت پدرش (سال 1323 هـ. ق) این کار ادامه داشت.
ایشان موفق شد اجازه اجتهاد را از پدرش، با اینکه وی در سختگیری اعطای اجازه به شاگردانش معروف بود، دریافت کند.
از ...

عبدالله مامقانی در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله مامقانی
شیخ عبداله مامقانی درگذشته به ۱۳۵۱ قمری، فرزند محمدحسن مامقانی فقیه اصولی سدهٔ چهاردهم و از دانشمندان بزرگ دانش رجال در میان شیعه است. مهم ترین کتاب اش، تنقیح المقال فی علم الرجال، را در شش جلد تدوین کرده است که از پرارجاع ترین منبع ها در این دانش است
نهایة المقال فی تکملة غایة الآمال (حاشیه بر مبحث خیارات مکاسب شیخ انصاری)
مناهج المتقین في فقه الأئمة الحق و الیقین
القلائد الثمنیة علی الرسائل الستة السنیه (حاشیه بر رساله های ششگانه ملحق به مکاسب)
مناسک الحج
منهج الرشاد (پرسش و پاسخ در مسائل عبادی)
الاثنی عشریه که دوازده رسالهٔ فقهی است که به پیشوایان شیعه تقدیم شده است به نام های:
عبداله در ۱۵ ربیع الاول سال ۱۲۹۰ در نجف زاده شد. در پنج سالگی خواندن و نوشتن قرآن را آموخت و مقدمات را نزد پدر اش شیخ محمدحسن مامقانی فراگرفت که از شاگردان شیخ مرتضی انصاری و سید حسین کوه کمره ای و از مراجع بزرگ تقلید در عصر خویش بود. عبداله در تحصیل دانش، جدیتی شگفت داشت و همهٔ روزهای سال را به تحصیل اشتغال داشت و تنها روز عاشورا را تعطیل می کرد. از این رو، دوره سطح را به سرعت و در دو سال و نیم گذراند.
در ربیع الأول سال ۱۳۰۸ هـ. ق به درس خارج اصول و در محرم سال ۱۳۰۹ هـ. ق به درس فقه پدر حاضر شد و تقریرات آن ها را نگاشت و تا زمان فوت پدرش در سال ۱۳۲۳ هـ. ق این کار ادامه داشت.
تنقیح المقال فی علم الرجال، مهم ترین کتاب شیخ عبداله است که در زمینه رجال نوشته شده است. آقا بزرگ تهرانی در ستایش از تنیح المقال آورده است: «کتاب تنقیح المقال مفصل ترین و جامع ترین کتب رجالی شیعه است. مدت تحقیق و تهذیب و چاپ این کتاب، که سه جلد است، از سه سال تجاوز نکرد و هیچ رجالی ای چنین توفیقی نداشته است». در برابر شیخ محمدتقی شوشتری، قاموس الرجال را در انتقاد از برخی کاستی های تنقیح المقال نوشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با عبدالله مامقانی

عبدالله مامقانی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله مامقانی   • مفهوم عبدالله مامقانی   • تعریف عبدالله مامقانی   • معرفی عبدالله مامقانی   • عبدالله مامقانی چیست   • عبدالله مامقانی یعنی چی   • عبدالله مامقانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله مامقانی
کلمه : عبدالله مامقانی
اشتباه تایپی : ufnhggi lhlrhkd
عکس عبدالله مامقانی : در گوگل

آیا معنی عبدالله مامقانی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران