برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1513 100 1
شبکه مترجمین ایران

عباسعلی کدخدایی

عباسعلی کدخدایی در دانشنامه ویکی پدیا

عباسعلی کدخدایی
عباسعلی کدخدائی (نام کامل: عباسعلی کدخدائی الیادرانی، زاده ۱۳۴۰، اصفهان)استاد تمام دانشگاه تهران و قائم مقام دبير و عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان است که از تیر ۱۳۹۵ در این سمت مشغول به کار است. کدخدایی پیشتر از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ نیز عضو شورای نگهبان (در دوره های چهارم و پنجم)، و از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ (دوره ششم) قائم مقام دبیر شورای نگهبان، معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و سخنگوی شورای نگهبان بود. دوره قانونی کدخدایی و دو عضو دیگر تا ۲۵ تیر ۱۳۹۲ به پایان رسید و وی با کم آوردن تنها یک رای در مجلس شورای اسلامی نتوانست مجدداً حقوقدان شورای نگهبان بماند. وی در تیر ۱۳۹۵ مجدداً از سوی مجلس به عضویت شورای نگهبان انتخاب شد. کدخدایی کارشناس رشته حقوق از دانشگاه تهران است.
کدخدایی پس از اتمام تحصیل در وزارت سپاه سابق مشغول به کار شد و پس از پایان جنگ ایران-عراق جهت ادامه تحصیل به انگلستان بورسیه گردید و کارشناسی ارشد و دکتری در حقوق بین الملل را از دانشگاه هال انگلستان اخذ کرد. در زمان ریاست علی لاریجانی بر سازمان صدا و سیما، وی به همراه سید قاسم زمانی، محمد شریف و غلامرضا رفیعی اولین مطالعات حقوقی در زمینهٔ ماهواره ها و پخش مستقیم آنها را در دفتر مطالعات حقوقی اداره کل حقوقی سازمان و تحت مدیریت قربانعلی مهری انجام دادند، که حاصل آن سه جلد کتاب می باشد. وی عضو هیئت علمی و استاد تمام گروه حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. او مدتی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان و پس از آن رئیس هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز بود. وی مقالات بسیاری در زمینه حقوق اساسی و حقوق بین الملل در نشریات تخصصی حقوق به چاپ رسانده است. کدخدایی در تاریخ ۲۹ خرداد ماه ۹۵ طی حکمی از سوی آیت الله جنتی به عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. وي در مردادماه 1390 با حكم آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب به عضويت هيئت عالي حل اختلاف قوا و تنظيم روابط قواي سه گانه درآمد و اين مسئوليت در سال 1395 مجددا تمديد شد.
عکس عباسعلی کدخدایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های عباسعلی کدخدایی

عباسعلی کدخدایی (۱۳۴۰) حقوقدان ایرانی.
• «مگر در قوانین بین المللی توهین به ادیان را محکوم نکرده اید؟ می دانند که تنها دینی که بنیان ظلم را ریشه کن خواهد کرد دین اسلام است و با بنیان های صهیونیستی مخالف است. شما که برای ارزیابی واقعه تاریخی اجازه پژوهش نمی دهید چطور اجازه توهین کردن را می دهید؟»
• «انقلاب اسلامی، یک نمونه نظام قابل اجرا به مجامع بشری ارائه کرد و اینکه ما نظامی را شکل بدهیم و ادامه و استمرار بخشیم و مدعی باشیم که اصول اسلامی در آن جاری است و قرار است که اگر نظامی داشته باشیم باید این نظام باشد که هنر بزرگ امام خمینی (ره) این بود و با پشتیبانی مردم انقلاب را پیروز کرد و در گام دوم نظام اسلامی بزرگی را پایه ریزی کرد.»
• «امروز می خواهیم بر یک دستاورد بزرگ انقلاب تأکید کنیم و آن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۶۸ اصلاحات جزئی در آن صورت گرفت و الآن می درخشند. نباید فراموش کرد که نسبت به قانون اساسی که برخی از کشورهای اسلامی قبل و بعد از ما نوشته اند، قانون ما مترقی است.»
• «امروز مطرح می شود که میراث امام راحل چیز دیگری است، ولی باید گفت که میراث امام قانون اساسی است که برخی اوقات سخن هایی گفته می شود که خلاف این قانون است.»
• «هم مشارکت و هم حفظ حقوق مردم در قانون اساسی لحاظ شده و هر کسی که پست مدیریتی می خواهد صلاحیت او باید احراز شود، ولی در غرب سکولار بودن ملاک دریافت پست مدیریتی است که در کشورمان شورای نگهبان که پاسدار حقوق مردم و نظام است بیان می کند که شایستگان حق حکومت دارند.»
• «باید باورر داشته باشیم که قانون اساسی ما برگرفته از قرآن است و نظام ما مبتنی بر دین اسلام و این دین برای هدایت انسان است و حکومت باید در چارچوب سیر تکامل انسان قرار گیرد و آنچه در قانون اساسی آمده میراث امام راحل (ره) است.»
• «ما چون نظام حزبی نداریم، شفافیت لازم هم در انتخابات ما وجود ندارد، یعنی ما نمی دانیم اشخاصی که ثبت نام می کنند از نظر سیاسی چه هویتی دارند. در کنار این مسئله، زمان بندی انتخابات ما خیلی نقص دارد؛ زمان بندی انتخابات معمولاً یک دوره ۵۰ یا ۷۰ روزه است که تمام عملیات انتخابات از صفر تا صد باید در آن انجام شود. وقتی ۱۲هزار نفر ثبت نام می کنند، امکان رسیدگی در این زمان کوتاه وجود ندارد ...

عباسعلی کدخدایی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عباسعلی کدخدایی   • مفهوم عباسعلی کدخدایی   • تعریف عباسعلی کدخدایی   • معرفی عباسعلی کدخدایی   • عباسعلی کدخدایی چیست   • عباسعلی کدخدایی یعنی چی   • عباسعلی کدخدایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عباسعلی کدخدایی

کلمه : عباسعلی کدخدایی
اشتباه تایپی : ufhsugd ;nonhdd
عکس عباسعلی کدخدایی : در گوگل

آیا معنی عباسعلی کدخدایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )