برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

صفی آباد

/safi'AbAd/

معنی صفی آباد در لغت نامه دهخدا

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) دهی است جزء دهستان مزدقاقچای بخش نوبران شهرستان ساوه. در 27هزارگزی جنوب خاوری نوبران 25هزارگزی راه عمومی. کوهستانی. سردسیر. سکنه 464 تن. آب آن از قنات و رودخانه ٔ مزدقان. محصولات آنجا غلات ، حبوبات ، بادام ، انگور، میوه جات ، پنبه. صنایع دستی قالیچه و جاجیم بافی و شغل اهالی زراعت و گله داری است. از راه شوسه ماشین میتوان برد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

صفی آباد. [ص َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از بخش جعفرآباد شهرستان ساوه. سکنه ٔ آن 20 تن. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 1).

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان کوهسارات بخش مینودشت شهرستان گرگان. در 22هزارگزی جنوب خاوری مینودشت و 2هزارگزی دوزین. کوهستانی. معتدل مالاریائی. سکنه 180 تن. آب آن از چشمه سار. محصولات آنجا غلات ، ارزن ، لبنیات ، ابریشم. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان بافتن پارچه های ابریشمی و شال است. راه مالرو دارد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 3).

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان خالصه بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان. در 35هزارگزی شمال باختری کرمانشاه و در انتهای کوه خورین. دامنه. سردسیر. دارای 128 تن سکنه. آب آن از چاه و رازآور. محصول آنجا غلات ، حبوبات دیمی ، مختصر میوه جات ، لبنیات. شغل اهالی زراعت. راه مالرو دارد و در فصل خشکی اتومبیل میتوان برد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان جوانرود بخش پاوه شهرستان سنندج. در 47هزارگزی جنوب خاور پاوه و 5هزارگزی جنوب باختر راه اتومبیل رو کرمانشاه به پاوه. کوهستانی. سردسیر. دارای 177 تن سکنه. آب آن ازچشمه. محصول آنجا غلات ، توتون ، لبنیات. شغل اهالی زراعت. راه مالرو دارد. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) ده کوچکی است از دهستان زنگی آباد بخش مرکزی شهرستان کرمان. در 40هزارگزی شمال باختری کرمان و 5هزارگزی شمال راه فرعی زرند به کرمان. دارای 16 تن سکنه. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

صفی آباد. [ ص َ ] (اِخ ) نام یکی از بخش های تابعه ٔ شهرستان سبزوار است که در شمال خاوری آن شهرستان واقع و حدود آن بدین شرح زیر است : از طرف شمال به کوه شاه جهان از جنوب به کوه طبس و اندقان از خاور به دهستان ...

معنی صفی آباد به فارسی

صفی آباد
بخشی است تابع شهرستان سبزوار واقع در شمال شرقی آن شهرستان و آن محدود است از شمال بکوه شاه جهان از جنوب بکوه طبس و اندقان از مشرق بدهستان سلطان آباد بخش سر ولایت از شهرستان نیشابور از مغرب به بخش اسفراین .سه دهستان بنام بام طبس صفی آیاد در کوههای شاه جهان و کوه اندقان و طبس و کوههای صفی آباد واقع و هوای آنها سردسیر است . آب مزروعی آنها اغلب از رودخانه و چشمه سار تامین میشود هوای دهستان حکم که در جلگه جوین واقع است معتدل و آبش از قنوات است.ساکنان دو دهستان صفی آباد از دهنه شور تا کوه شاه جهان از طوایف توپکانلو میباشند . دو رود بنام رود بام ورود صفی آباد که هر دو از کوههای غربی نیشابور سرچشمه میگیرند در صفی آباد جریان دارد .رود بام هم از شمال کوه خوراب و رود صفی آباد از شمال غربی صفی آباد از کلاته آقا زاده عبور میکند و در ۳٠ کیلومتری بندمهار با رود بام تلاقی مینماید و پس از طی ۱٠ کیلومتر در خاک جاجرم برود جاجرم ماحق میشود و از پشت کوه هر ده گذشته در انتهای آن بشور کال متصل میگردد.سکنه آن ۱۶۳۶ تن است . محصول غلات خشکبار انواع میوه : شغل مردم کشاورزی و مالداری و قالی بافی است .
دهی از بخش ابرقو شهرستان یزد
نام محلی به سبزوار
ده از دهستان چناران بخش حومه شهرستان مشهد
از کاخهای عهد صفویه

صفی آباد در دانشنامه ویکی پدیا

صفی آباد
صفی آباد نام مکان های زیر است:
صفی آباد (اسفراین)، شهری در شهرستان اسفراین استان خراسان شمالی
صفی آباد (دزفول)، شهری در شهرستان دزفول استان خوزستان
صفی آباد (ابرکوه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ابرکوه در استان یزد ایران است.
این روستا در دهستان فراغه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵۲ نفر (۱۶۳خانوار) بوده است.
صفی آباد از شهرهای استان استان خراسان شمالی و مرکز بخش بام و صفی آباد از توابع شهرستان اسفراین است.
کوه یاریمجا این کوه باارتفاع 2293متر در فاصله های 11کیلومتری شمال شرق.
کوه کمرسیاه این کوه باارتفاع 1570متر در 3 کیلومتری شمال شرق.
کوه هزاردره این کوه باارتفاع 1887 متر در 14 کیلومتری شمال شرق.
کوه آهم نرد این کوه باارتفاع 2081متر در 11 کیلومتری شمال شرق.
کوه شاه حسن این کوه باارتفاع 2221 متر در 10 کیلومتری شمال شرق.
کوه پشت بره این کوه باارتفاع 1719متر در 20کیلومتری شمال شرق.
شهر صفی آباد مرکز بخش بام صفی آباد (شهرستان اسفراین) در ۶۵ کیلومتری جنوب شرق شهر اسفراین بین ۳۹ ۵۷ تا ۰۶ ۵۸ طول جغرافیای و ۳۵ ۳۶ تا ۵۵ ۳۶ عرض جغرافیای قرار گرفته است. این شهر از شمال به دهستان بام از شرق دهستان دره یام (خوشاب) از جنوب به دهستان های رباط جز و حکم آباد و از غرب به دهستان آذری محدود می گردد.دهستان مذکور با 1019 کیلومتر مربع مساحت 63 درصد از وسعت بخش بام و صفی آباد را در بر می گیرد.
نام این شهر به صورت ارغیان که بقایای آن در یک کیلومتری شمال شهر صفی آباد موجود بوده که به صورت مجموعه بنا و محوطه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. موسی خورنی جغرافیدان ارمنی معاصر ساسانیان در معرفی قلمرو جغرافیایی ساسانیان می نویسد سرزمین ایران در دوره ساسانی به چهار کوست (ناحیه) تقسیم می شد خراسان یکی از این کوست ها بود که بیست شش ایالات داشت. یکی از این ایالات ها، اپرشهر ی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

صفی آباد در دانشنامه آزاد پارسی

صَفی آباد
شهری در استان خراسان شمالی، شهرستان اسفراین، و مرکز اداری بخش بام و صَفی آباد. با ارتفاع ۱,۲۲۰ متر، در منطقه ای کوهستانی در ۱۵۳ کیلومتری غرب شمالی مشهد و ۵۶ کیلومتری جنوب شرقی اسفراین، سر راه روستایی اسفراین به سلطان آباد قرار دارد. این شهر در کنار رودخانۀ گرماب و در دامنۀ کوه سنگاب واقع شده است. اقلیم این شهر معتدل و خشکو جمعیت آن۳,۲۴۰ نفر است (۱۳۸۵).

صفی آباد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• صفی آباد خراسان شمالی   • صفی آباد نیوز   • صفی اباد دزفول   • هواشناسی صفی آباد دزفول   • صفی آباد بهشهر   • شهر صفی آباد دزفول   • صفی آباد خوزستان   • تیراندازی صفی آباد   • معنی صفی آباد   • مفهوم صفی آباد   • تعریف صفی آباد   • معرفی صفی آباد   • صفی آباد چیست   • صفی آباد یعنی چی   • صفی آباد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صفی آباد

کلمه : صفی آباد
اشتباه تایپی : wtd Hfhn
آوا : safi'AbAd
نقش : اسم خاص مکان
عکس صفی آباد : در گوگل

آیا معنی صفی آباد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )