برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1603 100 1
شبکه مترجمین ایران

شهرستان نیشابور

شهرستان نیشابور در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان نیشابور
شهرستان نیشابور یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی است. شهر نیشابور مرکز این شهرستان است. شهرستان نیشابور پس از شهرستان مشهد با جمعیتی نیم میلیون نفری به عنوان دومین شهرستان پرجمعیت درسه خراسان و سومین شهر پرجمعیت شرق کشور شناخته می شود.
با توجه به توده های مهم هوا (جریان های هوایی سیبری، مدیترانه ای، شمالی و غربی اقیانوس اطلس، موسمی اقیانوس هند و صحرایی عربستان) که به طور کلی شمال شرق کشور را تحت تأثیر خود قرار می دهند.
ارتفاع و جهت رشته کوه های بینالود و کوه سرخ که دشت نیشابور را احاطه کرده اند.
این شهرستان در حد فاصل مدار ۳۵ درجه و چهل دقیقه تا ۳۶ درجه و۵۰ دقیقه و طول جغرافیایی ۵۸ درجه و۱۵ دقیقه تا ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه قرار گرفته و از شهرستان های شمالی استان خراسان رضوی می باشد. شهرستان نیشابور، از شمال با شهرستان قوچان از شرق با چناران و مشهد از جنوب با تربت حیدریه و کاشمر از غرب با سبزوار و از شمال غرب با فاروج از استان خراسان شمالی مرتبط است و در مسیر جاده ابریشم و مسیر ترانزیتی تهران-مشهد-افغانستان واقع می باشد. سالانه میلیون ها زائر حرم علی بن موسی الرضا از آن عبور می کنند و همچنین از طریق دو جاده فرعی به قوچان و کاشمر نیز متصل است. در نتیجه این شهرستان، از موقعیت ژئوپلیتیک بسیار خوبی برخوردار می باشد.
هوای بخش های بارو سرولایت، قدمگاه، فدیشه و حومه معتدل و هوای قراء و قصباتی که در کوه و دره های بینالود واقع شده اند سرد است، لیکن دهستان عشقآباد و طاغنکوه که در جنوب این شهرستان قرار دارند شوره زار و گرمسیر است به خصوص در فصل بهار و پائیز بادهای شدیدی در این محل می وزد، در بعض سال ها بر اثر شدت وزش باد قسمتی از زراعت اهالی زیر شن مستور می شود.
آب و هوای نیشابور در شمال و جنوب متفاوت است. چگونگی آب و هوای نیشابور توسط دو عامل تعیین می شود:
عکس شهرستان نیشابور
بخش مرکزی شهرستان نیشابور یکی از بخش های شهرستان نیشابور در استان خراسان رضوی ایران است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

شهرستان نیشابور را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان نیشابور   • مفهوم شهرستان نیشابور   • تعریف شهرستان نیشابور   • معرفی شهرستان نیشابور   • شهرستان نیشابور چیست   • شهرستان نیشابور یعنی چی   • شهرستان نیشابور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان نیشابور

کلمه : شهرستان نیشابور
اشتباه تایپی : aivsjhk kdahf,v
عکس شهرستان نیشابور : در گوگل

آیا معنی شهرستان نیشابور مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )