برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1447 100 1

شهرستان دماوند

شهرستان دماوند در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان دماوند
شهرستان دماوند نام یکی از شهرستان های استان تهران در ایران است. این شهرستان، منطقه ای سرسبز و خرم است که نام اسطوره ای کوه دماوند را با خود به همراه دارد. قرار گرفتن منطقه دماوند در محل پیوستن مرزهای سه منطقه پراهمیت کشور در ایران در گذشته (ری، قومس، طبرستان) و اکنون (تهران، مازندران، سمنان) اهمیت این سامان را دو چندان کرده است. اعتدال کم نظیر آب و هوا، تنوع آب و هوایی منطقه، هر ساله عده زیادی گردشگر، مسافر و مهاجر را از اطراف به این شهرستان جلب می کند.
شهر دماوند
شهر رودهن
شهر آبسرد
شهر آبعلی
شهر کیلان
بنابر آخرین تقسیمات کشوری، این شهرستان به ۲ بخش به نام های بخش مرکزی و بخش رودهن به مرکزیت شهر دماوند تقسیم می گردد. این دو بخش در مجموع شامل ۵ دهستان، ۵ شهر و ۱۱۱ روستا می باشند.
این پنج شهر عبارتند از:
دماوند یکی از کهن ترین مناطق و اولین شهرهای اسطوره ای تاریخ ایران است به صورتی که بنای آن هم زمان با اصطخر فارس و بلخ به کیومرث نخستین پادشاه ایران می رسد. طی کاوش های اخیر در قلعه عسگر کیلان نشانه حضور انسان و آثاری از دوران سنگ متعلق به ۱۴۰۰۰ قبل از میلاد مسیح در این ناحیه به دست آمده است. این منطقه پس از حمله اعراب به ایران تحت حکومت مستقل مسمغان دماوند قرار گرفت و سرانجام در سال ۱۴۱ هجری به طور کامل توسط سپاه اعراب به فرماندهی مهدی پسر منصور خلیفه عباسی فتح و به تابعیت خلافت عباسی درآمد.
عکس شهرستان دماوند
بخش مرکزی شهرستان دماوند یکی از بخش های شهرستان دماوند در استان تهران ایران است.
بخش مرکزی شهرستان دماوند
شامل سه دهستان و سه شهر است.
دهستانهای آن عبارتند از:
و شهرهای آن عبارتند از:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان دماوند

شهرستان دماوند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان دماوند   • مفهوم شهرستان دماوند   • تعریف شهرستان دماوند   • معرفی شهرستان دماوند   • شهرستان دماوند چیست   • شهرستان دماوند یعنی چی   • شهرستان دماوند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان دماوند
کلمه : شهرستان دماوند
اشتباه تایپی : aivsjhk nlh,kn
عکس شهرستان دماوند : در گوگل

آیا معنی شهرستان دماوند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران