برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1523 100 1
شبکه مترجمین ایران

سید موسی صدر

سید موسی صدر در دانشنامه اسلامی

سید موسی صدر
سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر (زادهٔ ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ش در قم)، از عالمان و اندیشمندان شیعه در عرصه فرهنگی و سیاسی است که پس از هجرت از ایران به لبنان، شیعیان لبنان">مجلس اعلای شیعیان لبنان و جنبش امل را تأسیس کرد و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را عهده دار شد. او در ۹ شهریور ۱۳۵۷، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، ناپدید شد. بسیاری گزارش ها حاکی از قتل او در همان زمان توسط قذافی است، ولی گزارش هایی نیز در دست است که بنابر آنها او کشته نشده و در زندان های لیبی بوده است. پس از سقوط معمر قذافی نیز هیچ گزارش رسمی جدیدی از وضعیت او به دست نیامده است.
امام موسی صدر، در ۱۴ خرداد سال ۱۳۰۷ شمسی، در محله چهارمردان شهر قم به دنیا آمد. پدر او سید صدرالدین صدر و مادرش صفیه طباطبایی قمی فرزند سید حسین طباطبایی قمی جانشین سید ابوالحسن اصفهانی و رهبر قیام مردم مشهد بر علیه رضاخان بود. جد پدری او سید اسماعیل صدر، جانشین میرزای شیرازی و مرجع مطلق زمان خود بود.
امام موسی صدر در سال ۱۳۳۵ شمسی، هنگامی که در نجف به سر می برد، با خانم پروین خلیلی، فرزند شیخ عزیزالله ازدواج کرد. حاصل این پیوند، دو پسر به نام های سید صدرالدین (متولد ۱۳۳۵) و سید حمیدالدین (متولد ۱۳۳۸) و دو دختر به نام های حورا (متولد ۱۳۴۱) و ملیحه (متولد ۱۳۵۰) بود. امام موسی صدر در سال ۱۳۴۴ غزلی با عنوان «مهتاب» سروده و آن را به پروین خلیلی (همسرش) تقدیم کرده بود. نکته این غزل آن است که حروف اول مصرع های اول آن نام «پروین خلیلی» و حروف اول مصرع های دوم نام «موسی صدر» را می سازند.

سید موسی صدر در دانشنامه ویکی پدیا

سید موسی صدر
سید موسی صدر (زادهٔ ۱۴ خرداد ۱۳۰۷ در قم – ناپدید شده در ۱۰ شهریور ۱۳۵۷ در لیبی) روحانی عالم و مجتهد شیعه و مؤسس مجلس اعلای شیعیان لبنان بود. او از رهبران مذهبی و سیاسی لبنان نیز به شمار می رفت. صدر در میان برخی شیعیان به «امام موسی صدر» معروف است.
برای زندگی
نای و نی، به اهتمام و ترجمهٔ علی حجتی کرمانی، چاپ اول: ۱۳۸۳، چاپ دوم: ۱۳۹۱
ادیان در خدمت انسان
رهیافت های اقتصادی اسلام
روح تشریع در اسلام
انسان آسمان
حدیث سحرگاهان
سفر شهادت
او در ۹ شهریور ۱۳۵۷، طی سفری رسمی به لیبی به دعوت معمر قذافی، ناپدید شد. در حالی که بسیاری گزارش ها حاکی از قتل او در همان زمان توسط قذافی است، برخی گزارش ها حاکی از وجود او در زندان های لیبی بوده است. احمد رمضان یکی از نزدیکان معمر قذافی روز چهارشنبه ۱۳۹۰/۸/۱۸ طی مصاحبه ای با یک شبکه خبری در دبی باز گو کرد. وی معتقد است که سید موسی صدر در سفرش به لیبی در سال ۱۳۵۷ بعد از ملاقاتش با قذافی به دستور قذافی کشته شده است. آخرین خبر از وضعیت وی را وزیر اطلاعات قذافی در شهریورماه ۱۳۹۱ مبنی بر کشته شدن او بلافاصله پس از مشاجره اش با قذافی و دفن او در حومه پایتخت ارائه داد. البته خانوادهٔ صدر هرگز این ادعا را نپذیرفتند و همچنان به پیگیری حقوقی و قانونی خود ادامه می دهند.
در ماه های قبل از پیروز شدن انقلاب ۱۳۵۷ ایران، سید موسی صدر در کنار افرادی همچون: سید محمد باقر صدر، حسینعلی منتظری و چند تن دیگر، از برجسته ترین گزینه های مطرح احتمالی برای جانشینی سید روح الله خمینی پس از درگذشتش بود.
سید موسی صدر، در روز ۱۴ خرداد سال ۱۳۰۷، در محله چهارمردان شهر قم به دنیا آمد. پدر او سید صدرالدین صدر، جانشین شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه علمیه قم و از مراجع بزرگ زمان خود بود و مادرش صفیه طباطبایی قمی فرزند سید حسین طباطبایی قمی و خواهر سید حسن طباطبایی قمی بود. او درس های ابتدایی را در دبستان حیات قم گذراند و پس از آن وارد دبیرستان سنایی شهر قم شد و هم زمان با دورهٔ دبیرستان، به تحصیل علوم اسلامی در حوزه علمیه قم مشغول شد.
عکس سید موسی صدر
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سید موسی صدر

موسی صدر با لقب امام (۱۳۰۷ / ۱۹۲۸ - ناپدیدشده در: ۱۳۵۷ / ۱۹۷۸م)، فیلسوف ایرانی-لبنانی عراقی الاصل، و رهبر مذهبی شیعه.
• «آزادی، برخلاف آنچه می گویند، هرگز محدودشدنی و پایان یافتنی نیست. در حقیقت، آزادیِ کامل عینِ حق است. حقی است از جانب خدا و حدی بر آن نیست. آزادیِ حقیقی دقیقاً رهایی از عوامل فشار خارجی و عوامل فشار داخلی است. اگر بخواهیم آزادی را تعریف کنیم باید بگوییم که آزادی رهایی از دیگران و رهایی از نفْس است. اگر آزادی را این گونه تفسیر کنیم، دیگر معتقد به حد و مرز برای آزادی نخواهیم بود.» روزنامة ، ۳۱ مه ۱۹۶۶ -> الحیاة
• «باید به همه تأکید کنم من با هیچ کسی دشمنی ندارم و هیچ کینه و کدورتی هم از کسی بر دل ندارم. رقابتی هم با شخصی ندارم. به تعبیر دقیق تر من به سبب طبیعت فعالیت ها و التزامات و توانایی هایم، که امانت خداوند هستند، نمی توانم تعهدات و توانایی هایم را در راه احساسات شخصی به کار گیرم، حتی اگر این احساسات در درون خود من باشد.»
• «اگر این لباس مانع فعالیت مبارزاتی من برای دفاع از وطن شود، به سرعت آن را از تن درمی آورم.»
• «من از کسی ترس ندارم. اما از خداوند بسیار می ترسم. همچنین از کوتاهی در وظیفه ام هراسانم.»
• «من بسیار گریه می کنم. گریه برای من امر غریبی نیست.»
• «گاهی اصلاً نمی کشم و گاهی زیاد می کشم، اما به هر حال کشیدن قلیان را دوست دارم.»
• «کاش می توانستم همهٔ محرومان را نجات دهم.»
• «بدون شک جمال عبدالناصر، با اینکه تنها یک بار او را دیده ام.»
• «روزه به انسان روزه دار سه ویژگی می بخشد: فهم بیشتر و احساس بیشتر و صبر بیشتر. این عناصر سه گانه در حقیقت وسایلی است تا آدمی برای آیندهٔ خویش و تعیین سرنوشت خود تصمیم بگیرد. پس انسانی که روزه می گیرد، در نتیجه روزهٔ خود بینشی روشن تر دارد و دردهای جامعه را بیشتر حس می کند و صبر او برای ادامهٔ راه افزون تر می شود. پس این انسان، کسی است که می تواند تصمیم بگیرد و راهی برای آیندهٔ خویش ترسیم کند و سرنوشت خویش را از خلال این تصمیم مشخص کند.»
• «من هم مانند هر کسی می دانم که اسرائیل دشمن عرب، مسلمانان، مسیحیان و انسانیت و سرانجام دشمن خداوند سبحان است. فکر نمی کنم در طول تاریخ انسانی بتواند موضعی روشن تر از موضعی که باید در برابر اسرا ...

سید موسی صدر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سید موسی صدر   • مفهوم سید موسی صدر   • تعریف سید موسی صدر   • معرفی سید موسی صدر   • سید موسی صدر چیست   • سید موسی صدر یعنی چی   • سید موسی صدر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سید موسی صدر

کلمه : سید موسی صدر
اشتباه تایپی : sdn l,sd wnv
عکس سید موسی صدر : در گوگل

آیا معنی سید موسی صدر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )