برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1460 100 1

سال نوری

سال نوری در دانشنامه ویکی پدیا

سال نوری
سال نوری (به انگلیسی: Light-year) و مخفف آن «ly»، از یکاهای (به انگلیسی: Units of measurement) مورد استفاده در سنجش طول یا درازا است و بیشتر در محاسبات مربوط به کیهان شناسی و نجوم به کار می رود. سال نوری مطابق تعریف برابر است با مسافتی که نور در مدت یک سال در شرایط خلاء طی می کند و تقریباً برابر است با ۹ پتامتر (9Pm).
هنگامی که گفته می شود ستاره x حدود ۵ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد، بدین معناست که ۵ میلیون سال پیش از این ستاره نوری ساطع شده که پس از ۵ میلیون سال به زمین رسیده و ما تازه بعد از ۵ میلیون سال آن نور را دیده ایم و به وجود چنین ستاره ای پی می بریم. چه بسا که این ستاره هم اکنون از بین رفته باشد و ما ۵ میلیون سال بعد می فهمیم.
زمانی که منجمان روی خورشید انفجاری را می بینند، آن را در زمان واقعی رخدادش نمی بینند. نور این انفجار ۸ دقیقه در راه بوده است تا به زمین برسد.
نزدیکترین ستاره به زمین پس از خورشید، پروکسیما قنطورس، تقریباً ۴ سال نوری با زمین فاصله دارد. منجمان نمی توانند آن را همان گونه که در زمان حال است ببینند. تنها ظاهر آن را به شکل ۴ سال پیش مشاهده می کنند.
در این تعریف، دو عامل سرعت نور در خلاء و مدت زمانِ یک سال دخالت دارند. در حال حاضر، مدت زمان دقیق سال که باید برای محاسبهٔ مقدار سال نوری استفاده شود، به صورت بین المللی تعریف نشده است و تنها توصیه نامه ای مبتنی بر استفاده از سال رومی (یولیانی) توسط اتحادیه بین المللی اخترشناسی ارائه شده است.
بر مبنای این توصیه نامه، یک سال برابر است با ۳۶۵٫۲۵ روز که هر روز معادل ۸۶٫۴۰۰ ثانیه می باشد، که با احتساب تعریف سرعت نور به مقدار ۲۹۹,۷۹۲,۴۵۸ متر بر ثانیه، مقدار مسافت سال نوری معادل ۹,۴۶۰,۷۳۰,۴۷۲,۵۸۰,۸۰۰ متر خواهد بود.
به خاطر استاندارد نبودن تعریف ارائه شده از سال و همچنین به دلیل دقت بالای مورد نیاز در کمیت های کیهان شناسی و نجومی، از واحد پارسک — به جای سال نوری — استفاده می شود. البته در کاربردهای عمومی همچنان عنوان سال نوری بیشتر به کار می رود و بعضاً با فرض هر سال معادل ۳۶۵ روز و سرعت نور معادل ۳۰۰,۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه، مقدار سال نوری را تقریباً برابر با ۱۰۱۵ × ۹٫۴۶۱ متر می گیرند که البته پذیرفته نیست. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سال نوری در دانشنامه آزاد پارسی

سال نوری (light year)
در اخترشناسی، فاصله ای که باریکه ای از نور طی یک سال در خلأ می پیماید. این فاصله تقریباً برابر با ۱۰۱۲×۹.۴۶۰۵ کیلومتر است. برای تصور عظمت این فاصله باید گفت سرعت نور در یک ثانیه برابر ۳۰۰,۰۰۰۰ کیلومتر است.

ارتباط محتوایی با سال نوری

سال نوری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سال نوری   • مفهوم سال نوری   • تعریف سال نوری   • معرفی سال نوری   • سال نوری چیست   • سال نوری یعنی چی   • سال نوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سال نوری
کلمه : سال نوری
اشتباه تایپی : shg k,vd
عکس سال نوری : در گوگل

آیا معنی سال نوری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران