برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1351 100 1

زبان برنامه نویسی سطح پایین

زبان برنامه نویسی سطح پایین در دانشنامه ویکی پدیا

زبان برنامه نویسی سطح پایین
در علوم رایانه زبان برنامه نویسی سطح پایین یا زبان برنامه نویسی کوتاه تراز (Low-level programming language) زبانی است که به مقدار کم یا هیچ انتزاعی نسبت به ریزپردازنده فراهم نمی نماید. عبارت سطح پایین به این معنی نیست که این زبان نسبت به زبان برنامه نویسی سطح بالا ارزش کمتری دارند بلکه به معنای عدم وجود انتزاع بین این زبان و ساختار ریزپردازنده است از این جهت گاهی این زبان ها را نزدیک به سخت افزار نیز می نامند. سطح بالا و سطح پایین نسبی هستند و یک برنامه نویس جاوا ممکن است زبان سی را سطح پایین بداند در حالی یک برنامه نویس سی زبان ماشین را در سطحی پایین تر از خود می داند.
زبان برنامه نویسی سطح بالا
زبان برنامه نویسی خیلی سطح بالا
زبان های سطح پایین را گاهی به دو دسته نسل اول و نسل دوم تقسیم می نمایند.
اولین نسل زبان برنامه نویسی کد ماشین است. این زبان تنها زبانی است که به صورت مستقیم توسط ریزپردازنده درک می گردد. در حال حاضر برنامه نویسان از زبان ماشین استفاده نمی کنند چرا که همانند زبان اسمبلی نیاز به توجه به جزئیات زیادی داشته که زبان سطح بالا خود آن ها را برطرف می نماید؛ و برای هر دستور نیاز به یافتن کد عددی متناسب با آن دستور است. به این دلیل زبان های نسل دوم که یک سطح انتزاع بالاتر از کد ماشین قرار دارد به وجود آمدند.
زبان نسل دوم زبان اسمبلی است. این زبان با وجود این که در سطح انتزاع بالاتری قرار دارد اما ساختار ریزپردازنده مانند ثبات ها و دستورالعمل ها را مورد توجه قرار می دهد. این دستورالعمل های ساده سپس تبدیل به کد ماشین می گردد. کد اسمبلی را می توان به سطح بالاتری از انتزاع گسترش داد. به عنوان مثال زبان اسمبلی را می توان به صورت قابل خواندن تری مانند کد زیر نوشت.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان برنامه نویسی سطح پایین   • مفهوم زبان برنامه نویسی سطح پایین   • تعریف زبان برنامه نویسی سطح پایین   • معرفی زبان برنامه نویسی سطح پایین   • زبان برنامه نویسی سطح پایین چیست   • زبان برنامه نویسی سطح پایین یعنی چی   • زبان برنامه نویسی سطح پایین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان برنامه نویسی سطح پایین
کلمه : زبان برنامه نویسی سطح پایین
اشتباه تایپی : cfhk fvkhli k,dsd sxp ~hddk
عکس زبان برنامه نویسی سطح پایین : در گوگل

آیا معنی زبان برنامه نویسی سطح پایین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )