برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1628 100 1
شبکه مترجمین ایران

ریاضیات بابلیان

ریاضیات بابلیان در دانشنامه ویکی پدیا

ریاضیات بابلیان
ریاضیات بابلیان که به آن ریاضیات آشوری-بابلی هم می گویند ریاضیاتی است که در میان مردمان میان رودان از روزهای نخست فرمانروایی سومریان تا سرنگونی بابل در ۵۳۹ پیش از میلاد کاربرد داشته و گسترش یافته است. نوشته های ریاضیاتی بابلیان فراوان است و به خوبی ویرایش شده است. ریاضیات بابلیان را از دیدگاه زمانی می توان به دو بخش تقسیم کرد، یکم دورهٔ بابلیان باستان (از ۱۸۳۰ تا ۱۵۳۱ پیش از میلاد) و دوم بیشتر مربوط به دورهٔ سلوکیان در حدود سه تا چهار سده پیش از میلاد. از دیدگاه محتوا، تفاوت آشکاری میان دو دوره دیده نمی شود از این رو می توان گفت ریاضیات بابلیان در نزدیک به دو هزار سال وضعیت ثابتی داشته است.
تمدن بابل
تاریخ ریاضیات
ریاضیات در جهان اسلام
داده های ما پیرامون دانش ریاضیاتی بابلیان از نزدیک به ۴۰۰ گِل نوشتهٔ رسی که از زیر خاک بیرون کشیده شده، بدست آمده است. این گِل نوشته ها به خط میخی اند، هنگامی که گِل هنوز خیس بوده بر روی آن نوشته شده و بعد زیر نور خورشید یا در یک کوره خشک شده است. مباحث ارائه شده در این گِل نوشته ها عبارتند از: کسر، جبر، معادلهٔ درجه دو و سه و قضیهٔ فیثاغورس است. در یکی از این گِل نوشته ها هم تقریبی برای 2 {\displaystyle {\sqrt {2}}} ارائه شده است که تا سه رقم در مبنای ۶۰ دقیق بوده است (برابر با ۷ رقم در مبنای ده).
ریاضیات بابل عبارت است از مجموعه ای از اعداد و تلاش های ریاضیاتی پیشرفته تر در خاور نزدیک باستان که به خط میخی نوشته شده است. از آنجایی که داده های مربوط به دورهٔ بابلیان باستان (دورهٔ نخست ریاضیات بابل) در آغاز هزارهٔ دوم پیش از میلاد فراوان تر است، بیشتر پژوهش های پیشینه شناسی بر روی این دوران تمرکز داشته است. با این حال بر روی ریشه های اصلی ریاضیات بابل بحث است، برخی باستان شناسان بر این باورند که آغاز ریاضیات بابل به هزاره های پنجم و سوم پیش از میلاد بازمی گردد چون ابزارهای گِلی با کاربرد شمارش و گِل مُهرک هایی به قدمت ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد پیدا شده است.
ریاضیات بابلی در درجهٔ نخست به خط میخی و به زبان های اکدی و سومری نوشته شده بود.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ریاضیات بابلیان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ریاضیات بابلیان   • مفهوم ریاضیات بابلیان   • تعریف ریاضیات بابلیان   • معرفی ریاضیات بابلیان   • ریاضیات بابلیان چیست   • ریاضیات بابلیان یعنی چی   • ریاضیات بابلیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ریاضیات بابلیان

کلمه : ریاضیات بابلیان
اشتباه تایپی : vdhqdhj fhfgdhk
عکس ریاضیات بابلیان : در گوگل

آیا معنی ریاضیات بابلیان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )