برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1687 100 1
شبکه مترجمین ایران

رجب

/rajab/

معنی اسم رجب

اسم: رجب
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام ماه هفتم از سال قمری

معنی رجب در لغت نامه دهخدا

رجب. [ رَ ج َ ] (ع اِ) ماه هفتم از سال تازیان ، و آن رارجب مضر هم گویند لأنهم کانوا اشد تعظیماً له. ج ، اَرجاب ، اَرْجُب ، رِجاب ، رُجوب ، رَجَبات. (از منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). جج ، اَراجیب ، اَراجِب ، ارجبانات ، اَرْجِبة. (ناظم الاطباء): مُنْصَل الأسِنّة؛ ماه رجب. (منتهی الارب ). مُنْصِل الأل ّ (اَل ّ ج ِ اَلّة، نیزه ٔ کوچک که پیکان آن پهن باشد)؛ رجب. (از منتهی الارب ). از ماههای عربی است میان جمادی الاَّخر و شعبان ، آن را رجب مضر نیز گویند بسبب احترامی که آن قبیله به آن ماه قایل بودند، و رجب الفرد نیز گویند زیرا ماههای حرام چهار است که سه تا از آنها یعنی ذیقعده و ذیحجه و محرم بدنبال هم آیند و تنها یکی جداست که آنهم رجب است. ج ، اَرجاب ، رُجوب ، رِجاب و نیز رَجَبات به صیغه ٔ جمع مؤنث به اعتبار شبهایی که رجب برای آنان وضع شده. (از اقرب الموارد). مأخوذ از ترجیب که معنی تعظیم است چون این ماه را عرب شهراﷲ گفته اند و تعظیم کردندی لهذا به این اسم مسمی شده ، و از پیغمبر (ص ) نیز روایت است که رجب نام جویی است در بهشت از عسل شیرین تر و از برف سفیدتر هرکه در این ماه روزه دارد از آن جویش آب دهند از این سبب ماه مذکور را رجب نام کردند، از رساله ٔ نجوم که کمال معتبر بود. (از آنندراج ) (از غیاث اللغات ). ماه بزرگوار. (مهذب الاسماء). ماه هفتم از سال قمری عرب میان جمادی الاَّخر و شعبان ، و هلال آنرا به مصحف بینند. شهراﷲ الاصم ، رجب الاصم ، رجب المرجب ، رجب الحرام ، منصل الاسنة، منصل الال ّ، رجب الفرد نیز گویند. در اول آن بقولی در سال 57 هَ. ق. ولادت حضرت امام محمد باقر است و بعضی سوم صفر گفته اند. در دوم این ماه ولادت حضرت امام علی النقی است (در سال 212 هَ. ق.) و در سوم آن (بسال 254) در سرمن رأی شهادت آن حضرت است و در دهم رجب بقولی ولادت حضرت امام محمد تقی است و در سیزدهم آن بقول مشهور سی سال پس از عام الفیل ولادت علی علیه السلام است در میان کعبه ٔ معظمه و در بیست وپنجم آن شهادت حضرت موسی بن جعفر است در بغداد. و بیست وهفتم آن روز مبعث حضرت رسول اکرم است. روز پانزدهم ماه رجب استفتاح است برای گشاده شدن درهای آسمان یا درهای کعبه در آن روز. رجوع به ...

معنی رجب به فارسی

رجب
ماه هفتم ازسال هجری قمری بعدازجمادی الاخر
( اسم ) ماه هفتم از سال قمری تازیان و مسلمانان و آن بین جمادی الاخر و شعبان است .
محمد جمال الدین البیروتی اوراست الاجوبه الجلیله فی العقائد الدینیه.
از گویندگانی است که گاهی بنام البرسی و گاهی بنام حافظ البرسی و زمانی بنام رجب تخلص کرده است .
رجب بن حسین بن علوان حموی الاصل دمشقی او در علوم فلکی و موسیقی و ریاضی و از جمله هیات و حساب سخت استاد بود .
رجب البرسی
سلطان مصر
حجاری برجسته از آثار دوره ساسانیان واقع در نزدیکی تخت جمشید در مرودشت فارس شامل تصویری از تاج بخشی اهور مزدا به اردشیر بابکان و شاپور اول .

معنی رجب در فرهنگ معین

رجب
(رَ جَ) [ ع . ] (اِ.) ماه هفتم از سال قمری .

معنی رجب در فرهنگ فارسی عمید

رجب
ماه هفتم از سال هجری قمری بعد از جمادی الآخر و پیش از شعبان، رجب المرجب.

رجب در دانشنامه اسلامی

رَجَب یا رَجَب المُرَجَّب هفتمین ماه از ماه های قمری است. رجب در کنار ذوالقعده، ذوالحجه و محرم، از ماه های حرام محسوب می شود. در روایات، حج عمره و روزه داری در این ماه تاکید و به عبادت در آن توصیه شده است.
از پیامبر(ص) نقل است: "رجب ماه خداست، شعبان ماه من است و رمضان ماه مردم من است." هم چنین: "هرکس یک روز در ماه رجب روزه بگیرد مانند آن است که یک ماه روزه گرفته است." نخستین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب می گویند و اعمال و آدابی برای آن در روایات آمده است. سنت اعتکاف در روزهای ۱۳ تا ۱۵ این ماه، که به ایام البیض معروفند، انجام می شود.
مهم ترین واقعه تاریخی ماه رجب بعثت پیامبر اسلام(ص) است. تولد امام باقر(ع)، امام جواد(ع) و امام علی(ع) و نیز شهادت امام هادی(ع) و امام کاظم (ع) از دیگر مناسبت های این ماه است.
عارف و عالم شیعی، رضی الدین حافظ، رَجَب بن محمّد بن رَجَب بُرسی (حدود ۷۴۳ ـ ۸۱۳ق)، از زندگانی او اطلاع چندانی در دست نیست؛ ولی آثار ارزشمند او نشانگر شخصیت ممتاز و مقام والای او در حدیث، تفسیر، عرفان، ادب و علوم غریبه است.
بُرسی در مقدمه کتاب مشارق انوارالیقین (تحریر غیرمطبوع)، خود را این چنین معرفی نموده: رَجَب بن محمّد بن رَجَب المحدّث الحافظ البُرسی مولداً، الحلّی محتدا و در یکی از ابیات خود آورده است: {و فی المولد والمَحْتَد بُرسیّاً و حِلِّیّاً} این، کاملترین معرفی است که از خود بُرسی در دست داریم؛ زیرا وی در سایر کتاب ها تنها به ذکر «رجب الحافظ» یا «رجب الحافظ البُرسی» اکتفا می کند.
در ریاض العلماء، لقبِ «رضی الدین» نیز به اسم او اضافه شده است. بدین ترتیب وی بُرسی الاَصل و ساکن حله بوده است. اطلاق نام «بُرس» بر نقاط متعدد، موجب اظهارنظرهای متفاوتی درباره زادگاهش شده است. از جمله، دِهی از توابع بیرجند را «بُرس» نامیده اند و گروهی از مؤلّفان، «بُرس» را از توابع گیلان و عدّه ای آن را از روستاهای کاشمر دانسته اند. در معجم البلدان و تاج العروس، بُرس را منطقه ای از بابِل عراق و یا در بین کوفه و حلّه معرفی نموده اند.
صاحب ریاض می گوید: گا ...


رجب در دانشنامه آزاد پارسی

رَجَب
(یا: رجب المرجَّب) نام ماه هفتم در تقویم هجری قمری. به سبب آن که از ماه های حرام است و در دنبالۀ دیگر ماه های حرام نمی آید، به آن رجب الفرد نیز می گویند. عرب ها این ماه را شهرالله می خواندند. ولادت امام علی (ع)، و به روایتی، معراج و مبعث پیامبر (ص) در این ماه روی داده است. رجب ماه ذکر خدا، استغفار، خواندن دعا و اعتکاف است و دربارۀ آن روایات بسیار آمده است.

رجب در جدول کلمات

ساخته رجب محمدین در سال 72 با بازی سیما تیرانداز | جعفر والی
جاده عشق

رجب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فیلم رجب   • فيلم رجب   • رجب ترکیه   • رجب بازیگر   • رجب ایودیک   • رجب 2016   • فیلم ترکی رجب   • معنی رجب   • مفهوم رجب   • تعریف رجب   • معرفی رجب   • رجب چیست   • رجب یعنی چی   • رجب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رجب

کلمه : رجب
اشتباه تایپی : v[f
آوا : rajab
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس رجب : در گوگل

آیا معنی رجب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )