برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1594 100 1
شبکه مترجمین ایران

دررفتگی مفصل شانه

دررفتگی مفصل شانه در دانشنامه ویکی پدیا

دررفتگی مفصل شانه
دررفتگی مفصل شانه (به انگلیسی: Shoulder Dislocation) موقعی اتفاق می افتد که در اثر ضربه وارد به بازو و کتف، عناصر نگهدارنده مفصل آسیب دیده و سر استخوان بازو از گودی-کاسه ای (Glenoid fossa)استخوان کتف خارج شود.
^  Kocher Technique
^ Saucer shape
^ Glenoid Labrum
^ GlenoHumeral
^ Anterior Dislocation
^ Eternal Rotation
^ AnteroPosterior & Axillary
^  Bankart Lesion
^  Hill-sachs Lesion
سابقه تشخیص و درمان دررفتگی شانه به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد. در مومیایی های مصر علائم دررفتگی و آثار درمان های اولیه آن یافته شده است. همچنین در نقاشی های آن دوره، درمان جا انداختن با روش کوخر* دیده می شود. در یونان باستان، بقراط نیز علاوه بر روش های جا انداختن، درمان دررفتگی های مکرر را شرح داده است.
استحکام و پایداری مفصل شانه بعلت وضعیت نعلبکی* شکل استخوان های تشکیل دهنده آن، بستگی زیادی به کپسول مفصلی و رباط های اطراف آن دارد. هرچند حلقه دور مفصلی* حفره استخوان کتف نیز در پایداری این مفصل نقش عمده ای دارد، اما هرگاه نیروهای وارد به آن که از طرف استخوان بازو اعمال می شود بیش از حد تحمل خواص فیزیکی این حلقه و بخصوص رباط ها باشد، پارگی آن ها باعث دررفتگی مفصل می گردد.
مفصل شانه* یکی از شایعترین مفاصلی است که دچار دررفتگی می شود. برطبق آمار کشورهای مختلف شیوع آن ۱ الی ۱٫۷ درصد و وقوع ۱۱–۱۷ در هر ۱۰۰۰۰۰ نفردرسال می باشد. اکثراً زیز ۷۰ سال اتفاق افتاده و در دامنه سنی ۲۰ الی ۳۰ سال نسبت مرد به زن ۹ به یک است و در حدود سنی ۶۰–۸۰ سال به نسبت سه به یک است.
عکس دررفتگی مفصل شانه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دررفتگی مفصل شانه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دررفتگی مفصل شانه   • مفهوم دررفتگی مفصل شانه   • تعریف دررفتگی مفصل شانه   • معرفی دررفتگی مفصل شانه   • دررفتگی مفصل شانه چیست   • دررفتگی مفصل شانه یعنی چی   • دررفتگی مفصل شانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دررفتگی مفصل شانه

کلمه : دررفتگی مفصل شانه
اشتباه تایپی : nvvtj'd ltwg ahki
عکس دررفتگی مفصل شانه : در گوگل

آیا معنی دررفتگی مفصل شانه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )