برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1500 100 1
شبکه مترجمین ایران

تلاش های عبدالله بن جعفر

تلاش های عبدالله بن جعفر در دانشنامه اسلامی

تلاش های عبدالله بن جعفر
یکی از کسانی که سعی داشت مانع رفتن امام حسین (علیه السلام) به عراق شود، عبدالله بن جعفر طیار، پسرعموی امام، و همسر حضرت زینب کبری (علیهاالسلام) بود. در این مقاله به نامه وی به امام و جواب ایشان اشاره می شود.
عبدالله بن جعفر طیار برادرزاده علی (علیه السلام) و مادرش اسماء بنت عمیس بود. پدر و مادر عبدالله، در سالهای اول بعثت، از مکه به حبشه هجرت کردند و عبدالله در آنجا متولد شد و در سال هفتم از هجرت، همراه پدر و مادرش به مدینه رفت.عبدالله یکی از سخاوتمند ترین مردان عرب بود. وی در سال ۸۰ق از دنیا رفت. همچنین طبق گزارش منابع تاریخی، یکی از کسانی که سعی داشت مانع رفتن امام حسین (علیه السلام) به عراق شود، عبدالله بن جعفر طیار، پسرعموی امام، و همسر حضرت زینب کبری (علیهاالسلام) بود.
نامه عبدالله بن جعفر
امام علی بن الحسین اقدام عبدالله بن جعفر را چنین نقل می فرماید: وقتی ما از مکه خارج شدیم، عبدالله بن جعفر دو پسرش، عون و محمد را همراه نامه ای نزد حسین بن علی فرستاد که در آن نوشته بود:اما بعد؛ شما را به خدا سوگند، از شما می خواهم وقتی که نامه ام را ملاحظه کردی، باز گردی. من از راهی که برگزیده ای، برایت نگران هستم که مبادا به قتل خود و ریشه کن شدن خاندانت منجر شود. امروز اگر شما از دست بروی، نور زمین خاموش خواهد شد؛ زیرا شما نشانه و ارشاد کننده رهیافتگان و امید مؤمنان هستی، پس در رفتن عجله نکن که من به دنبال این نامه خواهم آمد. والسلام.امام در جواب نامه او نوشت: «اما بعد؛ نامه تو به دست من رسید و آن را خواندم و آنچه نوشته بودی فهمیدم؛ ولی به تو می گویم که من جدم رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را در خواب دیدم و او مرا از ماموریتم آگاه کرد و من آن را به انجام خواهم رساند؛ چه به ضرر من باشد و چه به نفع من به خدا سوگند ای پسرعمو اگر به سوراخ حشرات نیز فرو روم، آنها مرا خارج کرده، خواهند کشت. ای پسرعمو به خدا سوگند آنان به حق من تعدی و ظلم می کنند، چنان که یهود درباره روز شنبه تجاوز کردند. (ابن سعد نامه عبدالله بن جعفر و پاسخ امام (علیه السلام)را به اختصار آورده است)
درخواست عبدالله از عمروبن سعید
سپس نزد عمرو بن سعید، حاکم مکه و مدینه، رفت و با او صحبت کرد و به او گفت: به حسین نامه بنویس و در ...

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تلاش های عبدالله بن جعفر   • مفهوم تلاش های عبدالله بن جعفر   • تعریف تلاش های عبدالله بن جعفر   • معرفی تلاش های عبدالله بن جعفر   • تلاش های عبدالله بن جعفر چیست   • تلاش های عبدالله بن جعفر یعنی چی   • تلاش های عبدالله بن جعفر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تلاش های عبدالله بن جعفر

کلمه : تلاش های عبدالله بن جعفر
اشتباه تایپی : jgha ihd ufnhggi fk [utv
عکس تلاش های عبدالله بن جعفر : در گوگل

آیا معنی تلاش های عبدالله بن جعفر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )