برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1602 100 1
شبکه مترجمین ایران

بنی فضل مرتضی

بنی فضل مرتضی در دانشنامه اسلامی

بنی فضل مرتضی
مرتضی بنی فضل از فقها و مدرسان حوزه علمیه قم
ایشان در بین الطلوعین چهاردهم ربیع الاول سال 1352 ق در خانواده اهل علم، متدین و با ایمان در شهر تبریز متولد شد. میرزا محمد حسن دوزدوزانی جدّ او است که از طرف مرجع تقلید وقت میرزا حسن مجتهد ملقّب به فخر العلماء گشت.
پدر او حاج سیف علی که پنج فرزند پسر داشت، وی را برای تحصیل علوم دینی انتخاب و به مدرسه علوم دینی فرستاد و متذکر شد؛ چنان که من خمس مال را می پردازم، تو را نیز به عنوان خمس فرزندان خود به آستان مبارک اهل بیت(ع) تقدیم می کنم.
دوره مقدمات درسهای حوزوی را تا لمعه در تبریز گذراندند و در حدود 21 سالگی برای تحصیل دروس سطح و خارج حوزه، وارد قم شدند. پس از پایان فراگیری درسهای رسائل و مکاسب مرحوم شیخ انصاری و کفایه مرحوم آخوند خراسانی در دروس خارج حوزه علمیه قم حاضر شدند و از محضر استادان گرانقدر و آیات عظام بروجردی (به مدت 2 سال)، امام خمینی (حدود 7 سال به طور مرتب در دروس فقه و اصول)، گلپایگانی (حدود 5 سال)، داماد، شیخ عباسعلی شاهرودی (یک سال در درس اصول) و علامه طباطبایی (یک سال در درس تفسیر) بهره جستند.
معظم له در فقه و اصول صاحب نظر می باشند و حدود پانزده سال است که به تدریس درس خارج حوزه با محوریّت کتاب تحریر الوسیله امام خمینی، اشتغال دارند.
از فعالیتهای فرهنگی و دینی ایشان، می توان اقامه نماز جماعت در حدود بیست سال در یکی از مساجد معروف قم (دو طفلان مسلم نیروگاه) را نام برد. همچنین در جنب مسجد کتابخانه ای شبانه روزی برای استفاده عموم تأسیس کرده و در آینده قصد دارند موسسه ای را برای کارهای فرهنگی اجتماعی افتتاح نمایند.

بنی فضل مرتضی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بنی فضل مرتضی   • مفهوم بنی فضل مرتضی   • تعریف بنی فضل مرتضی   • معرفی بنی فضل مرتضی   • بنی فضل مرتضی چیست   • بنی فضل مرتضی یعنی چی   • بنی فضل مرتضی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بنی فضل مرتضی

کلمه : بنی فضل مرتضی
اشتباه تایپی : fkd tqg lvjqd
عکس بنی فضل مرتضی : در گوگل

آیا معنی بنی فضل مرتضی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )