برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1606 100 1
شبکه مترجمین ایران

اندیشه آزاد

اندیشه آزاد در دانشنامه ویکی پدیا

اندیشه آزاد
اندیشهٔ آزاد یک دیدگاه فلسفی بدون محدود شدن تفکر به طرز فکر دینی است. (مستلزم بی خدایی نیست، اما ضرورتاً ملازم آن هم نیست) اندیشهٔ آزاد برپایهٔ مدارک علمی، منطق و احتمالاً انسان گرایی است. این تفکر تحت تأثیر مرجعیت، سنت ها، احساسات و دگماتیسم قرار نمی گیرد. افرادِ دارای اندیشهٔ آزاد را به نام آزاداندیش می شناسند.
آزادی اندیشه
اثبات گرایی
اندیشه انتقادی
انسان گرایی سکولار
انسان گرایی
بنیاد رهایی از دین
بی خدایی
بی دین
تجربه گرایی
تیغ اوکام
جنبش روشن ها
جهان گرایی توحیدگرا
خداناباوران آمریکایی
خردگرایی
دادارباوری
دوران طلائی آزادی اندیشه
سکولاریسم
شک گرایی دینی
شک گرایی
عصر روشنگری
علم گرایی
کافران اینترنت
کمپین اتوبوس بی خدا
ناخداباوری
ندانم گرایی
همه خدایی
برپایهٔ اندیشهٔ آزاد، افراد نباید چیزی را بدون استفاده از خرد و دانش و بر اساس تعصب و بدون مدرک به عنوان حقیقت، رد یا قبول کنند؛ بنابراین آزاداندیشان تلاش می کنند تا باورهای خود را برپایهٔ فاکتها، روش علمی و اصول منطق و دلیل برهانی بنا نهند؛ و از مغالطات منطقی، یا تأثیر محدودکنندهٔ مرجعیت، فرهنگ غالب، پیش داوری، بنیادگرایی، سنت، افسانه های شهری و هرگونه دگم دیگری دوری کنند. بر این اساس وقتی فلسفه اندیشه آزاد در مورد دین به کار برده می شود، با توجه به داده های علمی، نظریه های علمی رسمی و اصول منطقی، شواهد ناکافی برای باور به پدیده های فراطبیعی وجود دارد.
شاید خطی از ویلیام کلیفورد، ریاضیدان و فیلسوف بریتانیایی، اندیشه آزاد را بهتر توصیف کند: «این همیشه نادرست است، برای همه و در هرکجا، تا هر چیزی را بدون مدارک کافی باور کنند». به این خاطر که بسیاری از مسائل حقوقی، اعتقادات و باورهای رایج برپایهٔ دگما هستند، در بسیاری از اوقات طرز فکر آزاداندیشان مخالف باور رایج است.
گل بنفشه (بنفشهٔ فرنگی) از دیرباز نماد اندیشه آزاد بوده است. دلیل این انتخاب به خاطر نام و ظاهر این گل است. نام این گل، «Pansy» از ریشهٔ «pensée» در فرانسوی به معنی «اندیشه» است. همچنین ظاهر این گل شبیه صورت انسان است و در ماه اوت سرخم می کند، طوریکه که انگار مشغول اندیشه عمیق است.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اندیشه آزاد را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اندیشه آزاد   • مفهوم اندیشه آزاد   • تعریف اندیشه آزاد   • معرفی اندیشه آزاد   • اندیشه آزاد چیست   • اندیشه آزاد یعنی چی   • اندیشه آزاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اندیشه آزاد

کلمه : اندیشه آزاد
اشتباه تایپی : hkndai Hchn
عکس اندیشه آزاد : در گوگل

آیا معنی اندیشه آزاد مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )