برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1515 100 1
شبکه مترجمین ایران

المپیاد شطرنج

المپیاد شطرنج در دانشنامه ویکی پدیا

المپیاد شطرنج
المپیاد شطرنج یک تورنمنت شطرنج است که هر دو سال با شرکت تیم هایی از سراسر دنیا برگزار می شود. فیده (فدراسیون بین المللی شطرنج) نهاد برگزارکنندهٔ این رقابت هاست که میزبان بازی ها را نیز برمی گزیند.
شامل نتایج آلمان و آلمان غربی.
نخستین دورهٔ این مسابقات به طور غیررسمی در سال ۱۹۲۴ برگزار شد. در آن سال تلاشی برای ورود شطرنج به المپیک صورت گرفت اما به دلیل مشکل در تفکیک شطرنج بازان حرفه ای از آماتور، با توجه به اینکه فقط ورزش کاران آماتور حق شرکت در المپیک را داشتند، ناکام ماند. فیده در ژوئیه ۱۹۲۴ روز پایان اولین دوره المپیاد غیررسمی شطرنج تأسیس شد. اولین دوره رسمی المپیاد شطرنج توسط فیده در سال ۱۹۲۷ در لندن برگزار شد. دوره های بعدی با وقفه های نامنظمی به دلیل حوادث مربوط به جنگ جهانی دوم برگزار شد و از سال ۱۹۵۰ به طور منظم هر دو سال یک بار برگزار می شود.
شطرنج از سال ۱۹۹۹ یک ورزش به رسمیت شناخته شده از سوی کمیته بین المللی المپیک است و فیده نمایندهٔ رسمی آن در سطح بین المللی است. فیده به عنوان عضو کمیته بین المللی المپیک به مقررات آن پایبند است و از جمله حتی به انجام آزمایش های بحث برانگیزِ برای شطرنج دوپینگ از بازیکنان اقدام می کند. چشم انداز المپیکی شدن شطرنج در آینده همچنان مبهم است. نام گذاری مسابقات قهرمانی جهان تیمی فیده به «المپیاد شطرنج» نیز به خاستگاه تاریخی آن مرتبط است و به معنای ارتباط این مسابقات و بازی های المپیک نیست.
هر یک از فدراسیون های ملی عضو فیده می توانند با یک تیم در المپیاد شرکت کنند (در مورد بریتانیا، یک تیم برای هر یک از چهار کشور به علاوه گرنزی و جرزی که می توانند یک تیم به طور جداگانه وارد مسابقات کنند). هر تیم از پنج بازیکن تشکیل می شود. چهار بازیکن اصلی و یک جانشین (تا پیش از المپیاد ۲۰۰۸ درسدن دو جانشین وجود داشت). در گذشته هر تیم با تمام تیم های دیگر بازی می کرد اما در دوره های بعدی با افزایش تیم ها رقابت تمامی تیم ها با یکدیگر ناممکن شد و از سال ۱۹۷۶ روش سوئیسی برای برگزاری بازی ها پذیرفته شد.
عکس المپیاد شطرنج


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

المپیاد شطرنج را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی المپیاد شطرنج   • مفهوم المپیاد شطرنج   • تعریف المپیاد شطرنج   • معرفی المپیاد شطرنج   • المپیاد شطرنج چیست   • المپیاد شطرنج یعنی چی   • المپیاد شطرنج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی المپیاد شطرنج

کلمه : المپیاد شطرنج
اشتباه تایپی : hgl~dhn axvk[
عکس المپیاد شطرنج : در گوگل

آیا معنی المپیاد شطرنج مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )