برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1457 100 1

آیة الکرسی

/'Ayatolkorsi/

معنی آیة الکرسی در فرهنگ معین

( ~ُ لْ کُ) [ ع . ] (اِمر.) آیة ۲۵۵ از سورة بقره که به اعتقاد شیعیان خواندن و توسل به آن موجب حفظ از بلایا می شود.

آیة الکرسی در دانشنامه اسلامی

آیة الکرسی
آیة الکرسی به آیه ۲۵۵ سوره بقره گفته می شود.
در روایات و نزد مشهور فقیهان، آیة الکرسی تنها آیه «اللَّهُ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ الْحَی الْقَیومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذِی یشْفَعُ عِنْدَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ یعْلَمُ ما بَینَ أَیدِیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ وَ لا یحِیطُونَ بِشَی ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِما شاءَ وَسِعَ کرْسِیهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا یؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِی الْعَظِیمُ» است، نه به ضمیمه دو آیه بعد آن.
آیة الکرسی
آیَةُ الْکُرْسی ، نام آیه ۲۵۵ سوره بقره که برخی از مفسران ، آیات ۲۵۶ و ۲۵۷ از همین سوره را نیز به سبب ارتباط مفاهیم آنها با مفاهیم آیه ۲۵۵، جزء آیة الکرسی دانسته اند. در قرآن مجید تنها در این آیه، از «کرسی خداوند» سخن به میان آمده است : «وَسِعَ کُرسِیُّهُ السَّمواتِ و الارضَ: کرسی او به پهنای آسمان ها و زمین است ». اشتهار این آیه به «آیةالکرسی » به همین سبب است . این آیه در زمان پیامبر اکرم (ص ) به آیةالکرسی معروف بوده است .
بنا بر روایات، معصومین، خواندن این آیه در همه حال به ویژه پس از نماز، قبل از خواب، هنگام خروج از خانه، هنگام مواجهه با خطر و سختی و مشکلات، هنگام سوار شدن بر مرکب، برای دفع چشم زخم و برای سلامت و... مستحب است.
آیة الکرسی
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
آیه 255 سوره بقره/2 به «آیة الکرسی» مشهور است
«اللّهُ لاَ إِلهَ إِلاّ هُوالحَیُّ القَیّومُ لاَ تَأخُذهُ سِنةٌ و لاَنَومٌ لَهُ مَا فِی السّموتِ و مَا فِی الأَرضِ مَن ذَاالَّذِی یَشفَعُ عِندَهُ إِلاّ بِإذنِهِ یَعلَمُ مَا بَینَ أَیدِیهِم و مَا خَلفَهُم ولاَ یُحِیطُونَ بِشیء مِن عِلمهِ إِلاّ بِما شاءَ وَسِعَ کُرسِیُّهُ السَموتِ والأَرضَ وَ لایوُدهُ حِفظُهمَا و هُوالعَلیُّ العَظیمُ»
آیه 255 سوره بقره/2 به «آیة الکرسی» مشهور است که از واژه «کرسی» مذکور در همین آیه گرفته شده:وجود روایاتی منقول از پیامبر صلی الله علیه و آله، امامان ...

آیة الکرسی در دانشنامه ویکی پدیا

آیَت ُالکُرسی، نام یک یا چند آیه از قرآن است که به عقیده مسلمانان خواندن آن بسیار ثواب داشته و شخص را از بلایا دور می کند. شیعیان در نماز وحشت آن را می خوانند.
علم الهی: کرسی همان جسم بزرگ کیهانی است که زمین، خورشید و آسمان و نیز سایر اجزای آسمان را در بر می گیرد.
جسم بزرگ کیهانی: کرسی را می توان همان یک جسم و جرم بزرگ کیهانی تصور کرد که تمام اجزایی که در آسمان و زمین است در آن جای می گیرد که از علی بن ابیطالب نقل شده است که آسمان و زمین و تمام موجودات در داخل این کرسی قرار دارند که چهار فرشته به فرمان خدا آن را حمل می کنند.
قدرت و سلطنت الهی: کرسی همان جهان هستی است که این جهان تمام تحت سلطه خدا بوده و هیچ کس از دایره قدرت او خارج نمی شود و بدون اذن او هیچ تغییری ایجاد نمی شود.
عرش: در لغت همان کرسی است که عرش در فارسی به معنی رکن و اساس هر چیز و یا سقف خانه فرموده می شود؛ بنابراین با توجه به این دو تعریف در مورد کرسی و عرش مشخص می شود که کرسی ظاهر و عرش باطن هر چیز را گویند.
طبق اکثریت روایات و احادیث و منابع، آیه ۲۵۵ از سوره بقره قرآن است. هر چند در بعضی روایات آمده است که علاوه بر آیه ۲۵۵، بهتر است آیات ۲۵۶ و ۲۵۷ سوره بقره هم خوانده شود. همچنین طبق نظر بیشتر مراجع شیعه، در نماز وحشت بهتر است هر سه آیه تلاوت شود.
در متون اسلامی برای «کُرسی» معانی زیر نظر گرفته شده است:
متن آیت الکرسی که آیه ۲۵۵ سوره بقره است و همچنین آیات ۲۵۶ و ۲۵۷ سوره بقره به قرار زیر است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با آیة الکرسی

آیة الکرسی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آیت الکرسی صوتی   • ايت الكرسي كامل   • آیت الکرسی mp3   • آیت الکرسی pdf   • دانلود متن آیت الکرسی   • خواص آیت الکرسی   • فواید آیت الکرسی   • آیت الکرسی در کدام سوره است   • معنی آیة الکرسی   • مفهوم آیة الکرسی   • تعریف آیة الکرسی   • معرفی آیة الکرسی   • آیة الکرسی چیست   • آیة الکرسی یعنی چی   • آیة الکرسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آیة الکرسی
کلمه : آیة الکرسی
اشتباه تایپی : Hdة hg;vsd
آوا : 'Ayatolkorsi
نقش : اسم
عکس آیة الکرسی : در گوگل

آیا معنی آیة الکرسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران