برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1644 100 1
شبکه مترجمین ایران

آریایی

/'AriyA'i/

معنی آریایی به فارسی

آریایی
( منسوب به آریا ) قومی که به دو شعبه هندوان و ایرانیان تقسیم شدند . ۲ - زبان قوم مذکور .

آریایی در دانشنامه ویکی پدیا

آریایی
آریا (سانسکریت: آ-ریا āˊrya، ایرانی باستانی: اَریا arya، پارسی باستانی: اَرییا ariya، اوستایی: اَیرییا airiia), نامی است که به هندیان و ایرانیان که در طول هزاره سوم پ. م به فلات ایران و شبه قاره هند کوچ کرده اند، داده شده است. صورت اضافی جمع این واژه به صورت «آریانا» منشأ نام کشور ایران است.
بیانی، شیرین (۱۳۹۰). تاریخ ایران باستان (۲): از ورود آریایی ها به ایران تا پایان هخامنشیان. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۵۹-۶۹۸-۸.
داندامایف، محمد ا (۱۳۹۱). ایرانیان در بابل هخامنشی. ترجمهٔ محمود جعفری دهقی. تهران: انتشارات ققنوس. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۱-۹۸۲-۹.
دریایی، تورج (۱۳۸۸). شهرستان های ایرانشهر. ترجمهٔ شهرام جلیلیان. تهران: انتشارات توس. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۱۵-۷۰۱-۲.
دریایی، تورج (۱۳۸۳). شاهنشاهی ساسانی. ترجمهٔ مرتضی ثاقب فر. تهران: انتشارات ققنوس. شابک ۹۶۴-۳۱۱-۴۳۶-۸.
دریایی، تورج (۱۳۹۱). ناگفته های امپراتوری ساسانیان. ترجمهٔ آهنگ حقانی، محمود فاضلی بیرجندی. تهران: کتاب پارسه. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۵۷۳۳-۵۵-۶.
دیاکونوف، ایگور میخائیلوویچ (۱۳۸۶). تاریخ ماد. ترجمهٔ کریم کشاورز. تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۴۵-۱۰۶-۵.
رضایی باغ بیدی، حسن (۱۳۸۸). تاریخ زبان های ایرانی. تهران: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۰۲۵-۸۴-۳.
رضایی باغ بیدی، حسن (۱۳۸۶). «آریایی، زبان ها». دانشنامه ایران. ۲. تهران: مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. ص. ۶۳۱–۶۳۵. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۰۲۵-۵۹-۱.
به گفتهٔ گراردو نیولی بر خلاف مفاهیم گوناگونی که آریَن یا آریا در میان هندیان باستان داشته، آریا در میان ایرانیان باستان صرفاً به مفهوم قومی ثبت شده است. به گفته او ما همچنین می دانیم که اهورامزدا خدای ایرانیان محسوب می شده که زبانشان ایرانی یا آریا نامیده شده و اوستا به روشنی «آریا» را به مفهوم قومی بکار برده است. نیولی معتقد است هیچ تردیدی نمی تواند وجود داشته باشد که واژهٔ «ایران» یا «آریا» برای ایرانیان مفهوم قومی دارد.
به گفتهٔ هرلد والتر بیلی هم آریا صفتی قومی است که در کتیبه های هخامنشی و زرتشتی بکار رفته است. در اوستا این عنوان به مفهوم یک گروه قومی در مقابل گروه های قومی دیگر بکار رفته ا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی آریایی به انگلیسی

aryan (صفت)
اریایی ، از نژاد اریایی

آریایی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

Reza
شریف وآزاده
فاطمه
با اصالت . عدیل . نشانه نژاد آریایی. آزاده مرد. نجیب
Hani
اری از هر چیزی
ناصر
پاک،عاری از هر کژی و زشتی
صلابت وسربلندی
شلیله
آلمانی ها به جای کلمه فارسی " آری " " یا = Ja "
میگویند.
ژاله
در کلمه آریا، پیشوند آ می تواند اشاره به ماقبل باشد. بنا براین آریا به معنای قبل از ریا. مردمان آن اقوام که خود را آریایی می نامیدند، منظور شان این بوده است که مردمی ریا کار نبوده بلکه درستکار و بدون ریا بوده اند. طوریکه از آموزش دینی میدانیم ، پدیده ریا با وسوسه شیطان از حوا به آدم رسیده است.
اقدس
آرِ یا نه ، بله یا خیر
کلمه " یا " نشانه و علامت انتخاب بین دو چیز می باشد. شاید اقوام آریایی در امر انتخاب از آزادی برخوردار بوده باشند که در دعوت به آیین و باور و اعتقاد، بین آرِ و نه یکی را انتخاب نمایند. دعوت خداوند را به پذیرند و یا آن را رد نمایند. آن اقوام با برخوردار بودن از آن حق آزادی، سرمشق و خط مشی زندگی روز مره خود را ، با پاسخ مثبت آرِ تعیین نموده اند. اگر مردمی در بین خود یافت شده بوده باشند و بجای پاسخ مثبت آرِ ، پاسخ منفی نه ، را آزادانه انتخاب نموده باشند، از طرف پذیرفتگان و مسلطین آرِ گو مورد سرزنش و یا احیانا سرکوب قرار نمی گفتند. در امر اعتقاد و باور به خداوند، اقوامی روش اندیش بوده اند و آگاه به این حقیقت که پایان و غایت آن دو راه را فقط خداوند می داند و نه انسان. آن اقوام به احتمال قریب به یقین خالق داستان آدم و حوا بوده اند که از طریق آن داستان دو نوع زندگی را در مقابل اندیشه به تصویر بکشند که یکی ماقبل ریا و دیگری همراه با ریا. این داستان بعدا به در بار فرعون های ( فَرا عِنه ) مصر راه یافته و در آنجا بایگانی شده است. موسا در دوران کودکی و نوجوانی به عنوان فرزند و یا خواهر زاده ناتنی به آن منابع دسترسی داشته و سپس آنرا با آب و تابی دیگر در کتاب های پنجگانه خود مرقوم نموده است. کلمه امروزی ریا در زبان فارسی، در زبان آن اقوام هم وجود داشته و معنی آن بطور عام آشکار بوده است، طوریکه آن مردمان در زندگی روز مره خود غیر از دو راه اعتقادی، دو راه کاربردی در پیش پای خود می دیده اند. یکی راه راست و درستکاری و دیگری راه کج و ریا کاری. محققین تاریخ نگار گویا کمتر به معنی کلمه آریا توجه داشته اند و معنی کلمه ریا در زبان فارسی امروز برایشان نا آشنا بوده است و یا نتوانسته اند که پیشوند " آ " را از
" ریا " جدا نمایند و معنای ماقبل بودن آنرا کشف کنند. در مورد هیتلر می توان باور داشت که او برای جلب نیروهای نظامی دولت های ایران و هند، سالها قبل از شروع جنگ جهانی دوم و حتا سالها قبل از روی کار آمدن حزب نازیسم، به این کلک اندیشیده بود که خود و پیروانش را آریایی قلم داد کند و آنهم در قالب نژادی و نژادی بر تر.
امروز میتوان به این حقیقت آگاه بود که تمام اندیشه هیتلر و فعالیت او جهت نام آوری بوده است و آنهم به هر قیمتی که شده. طوریکه می دانیم نام ننگ هم استعداد بقاء و پایداری دارد.انسان بر تر انسانی است که به نیکویی نام باور داشته باشد و آنهم نه تنها نام خویش، بلکه کلیه نام ها، حتا نام های ننگ.
آرین
اینکه آریایی ها تباری هستند که جایگاه آنها در خاور (ایران و اپاختر هند) است در آن دو دلی نیست. نژاد پرستی هم به هر شکل شکست یافته هست. همه آدم های روی زمین دارای یک نهاد هستند که ریشه گرفته از Homo sapiens است. همانگونه که چامه سرای پارسی سعدی گفته:\\ بنی آدم اعضای یکدیگرند || که در آفرینش ز یک گوهرند// کشور فرانسه واژه نژاد را از نسک دادیک بنیادی [تازی شده آن کتاب قانوی اساسی] خود بر داشت. آلمان هم در این اندیشه است که آنرا از پارگراف سوم دادیک بنیادی خود بر دارد. به باور من اینکار چاره دشواری نیست و بایستی نژاد پرستی از اندیشه مردم پاک شود. بر می گردیم به آنچه که در آلمان هیتلری پیش آمد و اندیشه ایی که آنرا انگیزه ناسیونال سوسیالیستی می نامند.
Ideology of National Socialism : پنج برگزیده بنیادی اندیشه نازیها را پایه ریزی می کند, که پاره ایی از آنها به چند سد سال پیش از اینکه Nazis روی کار بیایند می رسد و آدولف هیتلر جهان بینی خود را از آن آخشیج ها و یا بن مایه ها سر هم بندی کرد. در پایه باید به آن ایدئولوژی من در آوردی یا دردسر ساز گفت چون با آن یکبار دیگر پس از جنگ جهانی نخست دنیا را به آتش کشیدند. آدولف هیتلر جهان بینی خود را در نسکی (کتابی) به نام نبرد من به آلمانی Mein Kampf نوشت. باید بگویم این نسک را Rudolf Hess آنوقت که با هیتلر در زندان بود برای او نوشت. بار ها آدولف هیتلر در سخنرانی های خود که از دستگاه رسانه دیداری و شنیداری خود پخش می شد, درونمایه نسک خود را بازگویی می کرد.
۱-نژاد پرستی و یا Racism : هیتلر باور بر این داشت که در جهان نژاد های گوناگونی هستی دارد که در یک در گیری و یا جنگ همیشگی هستند. او تئوری چارلز داروین Charles Darwin را بکار برد که در باره جانوران و گیاهان می نویسد: گونه های آنهایی شانس پیشرفت و زنده ماندن دارند که بتوانند خود را با چگونگی پیرامون خود برابر سنجی کنند. ناگفته نماند که دسته ایی از دانشمندان تئوری داروین را با همبودگاه (جامعه) و آدمها برابر سنجی کردنند که آنرا سوسیال داروینسیم Social Darwinism می گویند . در پایه باید گفت که تئوری های او بد و نادرست بکار برده شد.
هیتلر با گواهمندی بر آنچه داروین و دیگران گفته بودنند باور داشت که در میان آدمها یک نژاد بهترین وجود دارد که آنرا نژاد آریایی نامید و دیگر نژاد ها را نژاد پست خواند و داوی داشت که دارنده این نژاد آریایی آلمانی ها هستند و آنها را سرور نژادها به آلمانی Herrenrasse نامید چون آنها از دید گاه بیولوژیکی بهترین هستند و آنچه در تئوری داروین و دیگران آمده در مردم آلمان هست. بنابر این دیگر نژاد ها را باید پست گمارد و نابود کرد.
۲- یهود ستیزی و یا Antisemitism : هیتلر ناسازگار بنیادی با آریایی ها ( آلمانی ها) را یهودیان دانست . او یهودیت را نژاد می دانست در حالیکه یهودی بودن نژاد نیست یک دین است یک انجمن با داشتن یک باور و یک فرهنگ, همچنانکه کسی که ترسایی واز دسته کاتولیک است یک نژاد نیست. هیتلر می گفت که یهودی دشمن سر سخت آریایی ها (آلمانی ها) است . آنها می خواهند جهان را زیر کنترل خود بگیرند با وجودیکه از دید گاه بیولوژیکی نژاد پست هستند.به باور هیتلر یهودیان برای اینکه آریایی ها را در تنگی و سختی بیندازند چیزهای زیادی را نوآوری یا نخست سازی کرده اند. مانند مارکسیسم [میدانیم که مارکس یهودی بود] لیبرالیسم پارلا منتاریسم و یهودی ها کارگزار پیمان ورسای هستند[پیمانی که در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۹ در کاخ ورسای در فرانسه پس از جنگ جهانی نخست بسته شد] و به این خاطر به گمان او آریایی ها (آلمانی ها) بایستی در برابر تئوری نیرنگ یهودیها بایستند و آنها را نابود کنند.
۳- زیستگاه به آلمانی Lebensraum : به باور هیتلر برای اینکه آلمانی ها که او آنها را آریایی می دانست یک ملت بسیار نیرومند باشند و جنگ و ستیز را در برابر یهودیان ببرند بایستی یک جایگاه یا دژ بسیار نیرومند داشته باشند. او می خواست یک امپراتوری گرمانی German آریایی یا آلمانی داشته باشد که در آن به اندازه بسنده زیستگاه برای آنها درست کند تا بتوانند زادوری کنند و زیاد شوند.به این خاطر انگیزه اش این بود که سرزمین هایی که در خاور آلمان بود به چنگ آورد از لهستان که آنها را اسلا وها Slavs می گویند تا بخش آرال Aral در روسیه و مردم آنها را نابود کرده و یا به بردگی آلمانی های آریایی در آورد چون این داد یا هوده آنهاست. هیتلر باور داشت که با انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ در روسیه (انقلاب کمونیستی) یهودیان در آن کشور فرمانروایی را در دست گرفته اند و اگر آلمانی ها می خواهند به زیست و زندگی خود ادامه دهند بایستی زمینها زیادی را زیر کنترل در آورند تا بتوانند در آن کشاورزی کرده خود را خوراک دهند و از کانی های آن بهره ببرنند.
۴- انجمن میهنی National Community : به باور آدولف هیتلر آریایی ها (آلمانی ها)=[ به باور نازیها آریایی کسی را می گویند که خون آلمانی داشته باشد] بایستی در انجمن میهنی زیست کنند. در چنین انجمنی که او آنرا نژاد پرستانه شناسانده کرد تنها آریایی ها جا دارند و در آن جایی برای یهودیان کولی ها [کسانی که از رومانی به اروپا و آلمان آمده اند و به آلمانی Zigeuner می گویند که دو تیره هستند Sinti و Roma ] آمهایی که نارسا با کمی و کاستی بدنی یا مغزی به دنیا آمده اند, هم جنسگرایان مرد و زن و کسانی که انگیزه سیاسی دیگری دارند نیست.
۵- رهبری Leader Principle : با چنین نامی که آدلف هیتلر دارنده آن بود ,سفت و سخت نوشته می شود که چه کسی داد گفتن را دارد و بنا به باور او اگر آریایی ها می خواهند پیروز شوند بایستی گوش به فرمان او باشند و همیشه اوست که سخن درست و نخست را می گوید و مانند یک سرنوشت بدون چون چرا باید آنرا پذیرفت.اگر کسی اندیشه دیگر ی جدا از آدلف هیتلر داشت یک تبهکار به حساب می آمد. همه چیزها در آزادکامی او بود. زمانیکه آلمان در جنگ جهانی دوم شکست خورد و آلمان به دست نیروهای آمریکایی , انگلیسی , کانادایی , فرانسوی و روسی افتاده بود هیتلر نگذاشت که مردم بپذیرند که جنگ را باخته اند. هیتلر گفت پافرده مردم شکست خورده این است که زیر دست و پای بیگانه بیفتد و زنگزده (مانند آهن) بشوند و به بردگی در آید.

پابرگی// در کامنتی که نوشته ام تا آنجا که توانسته ام واژه های پارسی بکار برده ام. برای اینکار از واژه نامه آبادیس کمک گرفته ام. باسپاس از بنیانگذار آن, این واژه نامه به ما یاد می دهد زبان و فرهنگ ایرانیمان را زنده نگه داریم!
پارسا
کلمه (آریایی) به انگلیسی
آریایی
معنی انسان سفید پوست هم هست. علاوه بر انسان ازاده و نجیب معنی انسان سفید پوست هم میده
ایرانی با غیرت
چرا میگین آریایی؟ چرا میگین فرهنگ آریایی؟ این فرهنگ ایرانیه مخصوص ایرانه درسته که ما آریایی هستیم ولی ملل دیگری هم هستن که خودشون رو آریایی میدوننشما با به کاربردن واژه آریایی در این جستار در واقع دارین فرهنگ ناب ایرانی رو با بقیه ملل شریک میشین
و اما در واقع این واژه آریایی باید گفت که مطمئنا از منابع ایرانی و سنسکریت برداشته شده و شما در هیچ کجای دیگه به این واژه برنمیخورید تنها مللی که خودشون رو آریایی میدونستن پردم ایران و هند بودن جدیدا مشخص شده که آریا نام یک قوم نبوده بلکه نام مکانی بوده(هند و ایران امروزی)که آریایی به مردم ساکن در این سرزمین گفته میشده و جدیدا مشخص شده که هیچ مهاجرتی از سمت اروپا به ایران صورت نگرفته بلکه برعکس از ایران به اروپا بوده و نه ۳۰۰۰سال پیش بلکه بیشتر از ۱۰۰۰۰سال پیش و این دلیل تشابه ژنتیکی مردم آلمان با ایرانه
ولی دوستان به یه نکته ای دقت کنید=ملت و فرهنگ ما چقدر بزرگ و پرشکوهه که هیتلر برای اینکه آلمان رو که در اون دوره که کم از یه امپراتوری نداشت متحد کنه، در تلاش بود که به فرهنگ،نژاد و ملت ایران پیوند بزنه در صورتی که در دوره جنگ جهانی ایران نه از نظر نظامی و نه سیاسی هیچ پخی نبود که بگیم مثلا میخواسته حمایت مارو جلب کنه
پس یه نکته ای رو فراموش نکنین وقتی میخواین خودتون رو معرفی کنید، بگید من ایرانیم (نه آریایی)
وقتی میخواید فرهنگتون رو معرفی کنید، بگید فرهنگ ایرانی نه فرهنگ آریایی
دوستان آیا ما با این تمدن بزرگی که داریم لیاقتمون نیست که به یک ابرقدرت تبدیل بشیم؟ لیاقتمون نیست دنیا دستمون باشه؟ بیاین باهم برای پیشرفت کشورمون تا اونجا که در توان داریم تلاش کنیم
زنده باد ایران
(راستی ایرانی های باستان چشم آبی و موی زرد نداشتن نمیدونم کی این چرندیات رو وارد ذهن مردم کرده برین پارچه ها و نقاشی های بجا مونده از دوره ساسانی رو نگاه کنید بیشتر پارچه ها)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آریایی های اصیل   • مهاجرت آریایی ها   • آریایی های آلمان   • اریایی ها کی بودند   • ویژگی های ظاهری نژاد آریایی   • ایران قبل از آریایی ها   • آریایی ها از کجا آمدند   • آریایی ها چند گروه بودند   • معنی آریایی   • مفهوم آریایی   • تعریف آریایی   • معرفی آریایی   • آریایی چیست   • آریایی یعنی چی   • آریایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آریایی

کلمه : آریایی
اشتباه تایپی : Hvdhdd
آوا : 'AriyA'i
نقش : صفت
عکس آریایی : در گوگل

آیا معنی آریایی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )